Ko se psi postavijo na ogled ...
V soboto je slavil škotski ovčar iz Italije, v nedeljo psička pasme mops iz Avstrije. Gorenjcem je tretje mesto izmed 667 psov priboril samojed iz Žabnice.
Lesce - Kinološka zveza Slovenije je minulo soboto in nedeljo na hipodromu Lesce priredila mednarodno razstavo psov vseh pasem CACIB Bled I in II 2011. Na razstavi so sodelovali razstavljavci iz štiriindvajsetih držav, predstavili so 158 pasem, ki so jih ocenjevali sodniki iz sedmih evropskih držav. Tako v soboto kot v nedeljo je bilo razstavljenih 667 psov, kar je v zadnjem obdobju največja tovrstna prireditev na Gorenjskem. “Razstava ima izjemen pomen za razvoj in obstoj kinologije. Sem pridejo ljudje, ki se ukvarjajo z določeno pasmo. Primerjajo kakovost, izmenjujejo izkušnje, dogovarjajo se za sodelovanje. Tukaj se stalno merijo tudi vzrejni rezultati. Skratka za vzrejo, ki je temeljna kinološka dejavnost, so razstave izredno pomembna vrsta prireditve,” je povedal Blaž Kavčič, predsednik Kinološke zveze Slovenije, in dodal: “Tukaj se Gorenjska bolj odločno postavlja na slovenski in mednarodni kinološki zemljevid. Pričakujemo, da bo prireditev tudi pozitivno vplivala na razvoj turističnega gospodarstva. Ljudje, ki pridejo na razstavo in so zadovoljni, se potem vračajo kot turisti. Tudi to je smisel tovrstnih prireditev za Slovenijo.”
Naziv najlepši pes razstave CACIB Bled I, ki so ga podelili v soboto, je prejel bradati škotski ovčar Hot Chocolate Del Coure Impavido lastnice Monike Mallegni iz Italije. Naziv najlepši pes razstave CACIB Bled II pa je prejela psička pasme mops Anjos Toyota lastnice Sabine Folbrecht Chiesa iz Avstrije. Drugo in tretje mesto je v nedeljo pripadlo Slovencem. Drugi je bil novofundlandec King Of Helluland Just In Time lastnika Otona Fanturja iz Ljubljane. Tretje mesto pa je zasedel samojed Anatina Duran Duran lastnice Martine Kavčič iz Žabnice.
Tatjana Klinar z Jesenic pse razstavlja že dvajset let. Tokrat je predstavljala dva irska setra. “Poslušnost psa je za take razstave bistvenega pomena, brez vaje in šole ne gre. Sicer tudi psi razmišljajo s svojo glavo, vendar je potrebno, da – kolikor je le mogoče – ubogajo,” je pojasnila izkušena vzrediteljica. Povedala je tudi, da se priprave začnejo vsaj dva meseca pred razstavo: “Vključujejo namreč striženje, urejanje in vsakodnevno česanje. Zadnja dva tedna pa se posvetiš podrobnostim, ki jih je treba še izboljšati.”