Planine spet "oživljajo"
Nekaj živine je že na planinski paši, večino bodo prignali ali pripeljali na planine ta konec tedna.
Tržič, Bohinjska Bistrica – Na tržiških planinah se paša ponavadi začne po 11. juniju, v povprečju se vsako leto pase okrog sedemsto goved, štirideset konj in 350 glav drobnice. »Letos se stalež v primerjavi s prejšnjimi leti ne bo kaj dosti spremenil, se pa na posameznih planinah zmanjšuje zanimanje za pašo. Uradno na planinah ni nič novega, saj imajo agrarne skupnosti probleme z zakonodajo oz. lastništvom in zelo težko pridejo do uradnih dovoljenj za gradnje, adaptacije. Vsako leto pa na planinah čistijo podrast, urejajo dostope in popravljajo objekte,« pravi kmetijski svetovalec Matjaž Meglič in poudarja, da je dobrega pastirja za pašo živine na planini težko dobiti. »Prijav in povpraševanja je veliko, vendar pa večina gleda na pašo skozi turizem, manj pa kot obveznost do živali ter urejanja paše in planine.«
Zapleta na Javorniku še niso rešili
Tržiška planina Javornik obsega 250 hektarjev zemljišč, od tega je 98 hektarjev pašnikov, drugo je pašni gozd, v katerem so v preteklosti pasli na podlagi servitutnih pravic in gozdnogojitvenih načrtov. »S spremembo načrtov bi nam za pašo ostalo skupno le 35 hektarjev, v agrarni skupnosti pa temu nasprotujemo,« je dejal njen predsednik Jože Perne in poudaril, da zapleta s planino, v katerega so vpleteni lastniki zemljišč, kmetje, gozdarji, naravovarstveniki, občini Tržič in Jezersko, še vedno niso rešili, kljub temu pa bodo danes na planini začeli pasti sedemdeset goved in šestdeset ovc od kmetov iz lomske doline. »Če bo kaj zdrave pameti, bomo zaplet rešili v korist kmetijstva,« je prepričan Perne.
Planina Šija se bo »zapolnila« z živino ta konec tedna, po besedah predsednika agrarne skupnosti Alojza Rozmana bodo kmetje iz Podljubelja, Jelendola, Doline in drugih krajev pripeljali ali prignali na planino 120 glav živine. Letos je bo nekoliko manj kot lani, a dovolj za pašne možnosti. Tudi letos so pred začetkom pašne sezone obnavljali ograjo in objekte. »Molzne krave so že na planini, do sredine meseca bo prišla še preostala živina. Skupno bo letos na paši osemdeset goved in deset konj,« je povedal Matjaž Kleindienst, pastir in najemnik pastirske koče na planini Dolga njiva, ki jo upravlja istoimenska pašna skupnost.
Na Pungratu urejajo pastirsko kočo
Na planino Pungrat so že minuli konec tedna pripeljali osemdeset goved, še nekaj je bodo do konca meseca, tako da bo na paši od devetdeset do sto goved. Paše je zdaj dovolj, za preskrbo z vodo imajo šestdeset kubičnih metrov vode v rezervi. Kot je povedal Peter Potočnik iz agrarne skupnosti, na planini povečujejo pastirsko kočo. Delati so začeli lani, dokončali pa jo bodo v dveh, treh letih.
Planina Tegošče bo »oživela« v soboto. »Gor bomo živino peljali, dol jo bomo odgnali – zaradi ohranitve običaja pa tudi zato, ker bo tedaj že v dobri kondiciji. Skupno se bo letos na planini paslo 85 goved – telic, teličkov, krav dojilj …,« je povedal Rajko Marenčič, predsednik agrarne skupnosti Tegošče, in dodal, da tudi pri planinski paši občutijo opuščanje reje živine in kmetovanja. Paše na planini je trenutno dovolj, z vodo nimajo problemov, elektriko pridobivajo s pomočjo agregata in sončnih celic.
Novosti na bohinjskih planinah
In kaj je novega na bohinjskih planinah? Kot je povedal kmetijski svetovalec Dušan Jović, na planšariji Janeza Arha na Uskovnici končujejo manjšo klasično sirarno. Na Konjšici so v sirarni zamenjali okna in opravili manjša vzdrževalna dela. Na planini Velo polje so v sirarni zamenjali okna in obnovili tlak ter uredili rastlinsko čistilno napravo. Na planini Suha so uredili tri napajališča – kali, želeli so urediti tudi traktorsko pot na planino s Storeče ravni, vendar jim novi zakon o Triglavskem narodnem parku to prepoveduje. Na Goreljku obnavljajo Knoflov stan, ki ga bodo uporabljali za prikaz bivalne kulture na planinah. Na planini Javornik so zamenjali streho na skupnem objektu in uredili bivalne prostore za pastirja, zaradi ponovne predelave mleka, ki ga zdaj vozijo v dolino, pa so začeli pripravljati načrte za posodobitev sirarne. Novo je tudi to, da bosta Kmetijsko gozdarski zavod Kranj in Turizem Bohinj ponatisnila prospekt Turistične sirarske poti po Bohinjskih planinah.