Solni marš
Mahatma Gandhi, veliki borec za osvoboditev Indije, je leta 1930 vodil tako imenovani solni marš proti angleškemu monopolu za pridobivanje soli. Iz Ahmedabada je s prijatelji in privrženci odšel 12. marca in za 385 kilometrov dolgo pot do Arabskega morja, do mesta Dandi, potreboval 24 dni. Star je bil 61 let, ko je ljudem pokazal, kako lahko sami pridobivajo sol … Angleške sankcije so bile silovite. Zaprtih je bilo več kot šestdeset tisoč ljudi. Z obtožbo, da je nomadka, so zaprli tudi Gandhijevo spremljevalko Aruno Asaf Ali.
Aruna je bila 21-letna učiteljica, hindujka in borka za človekove pravice, še zlasti za pravice žensk. Dvanajst let pozneje, 8. avgusta 1942, je ob znamenitem Gandhijevem govoru »Quit India« v mumbajskem parku Gowalia Tank Maidan visoko dvignila indijsko zastavo. Nekajkrat so ji odvzeli prostost, nato pa je za nekaj let poniknila v ilegalo, vendar je delovala naprej.
Družina jo je »pokopala«. Ko je leta 1928 njen mož postal znani kongresnik Asaf Ali, ki je bil musliman, od nje starejši 23 let, je bil njen oče že mrtev. Očetov brat, ki se je imel za njenega varuha, pa je razglasil, da je zanj mrtva in priredil zanjo tudi t. i. shraddh – pogrebne svečanosti. Mož ji je umrl že leta 1953. Še vedno je delovala v politiki, čeprav so jo politične stranke močno razočarale; bila je ženska daleč pred svojim časom, zavzemala se je za izobraževanje žensk vseh ver in kast, za sodelovanje med narodi. Leta 1958 je postala prva županja New Delhija. Leta 1991 je dobila mednarodno odlikovanje za razumevanje med narodi Jawaharlal Nehru. Umrla je leta 1996. Posmrtno so jo leta 1997 počastili z najvišjim indijskim civilnim odlikovanjem Bharat Ratna. Leta 1998 je njen portret izšel na indijski znamki za tristo rupij.
Krompirjev vegetarijanski kari
Za 6 oseb potrebujemo: 200 g korenja, 200 g pastinaka, 200 g zelene, 200 g rumene kolerabe, 300 g sladkega krompirja, 200 g rdeče čebule, 2 stroka česna, 25 g ingverja, 300 g paradižnika, 2 žlici prečiščenega masla, 2 žlici paradižnikove mezge, 2 žlici karija, 2 pločevinki nesladkanega kokosovega mleka, beli poper, sol, 1 limeto.
Zelenjavo in sladki krompir olupimo in zrežemo na centimetrske kocke. Čebulo olupimo in jo zrežemo na tenke kolobarčke, česen stremo, ingver naribamo. Paradižnik operemo, odstranimo peščičevje in ga zrežemo na šestine.
V velikem loncu v rahlo slanem kropu šest minut blanširamo rumeno kolerabo; nato dodamo še korenje, pastinak, zeleno in sladki krompir. Blanširamo največ tri minute, nato zelenjavo odcedimo in spustimo v ledeno vodo, da ohrani ugriz in barvo. Zelenjavo vnovič odcedimo in jo razprostremo po kuhinjski krpi ali papirnati brisači, da se osuši.
Prečiščeno maslo močno segrejemo v voku ali veliki ponvi in na njem tri minute pražimo čebulo, nato jo vzamemo iz posode. Na preostali maščobi 15 sekund pražimo česen, ingver, mezgo in kari v prahu ter zalijemo z nesladkanim kokosovim mlekom. Dodamo čebulo, zelenjavo in paradižnik, po okusu začinimo s poprom, soljo in limetinim sokom. Po želji dodamo še brizg čilija.
Ponudimo s čapatijem, nevzhajanim indijskim kruhom.
Pa dober tek!