Tanja Cvetan iz podjetja Jur-Tan pravi, da se cene najema v Kranju začnejo pri 200 do 250 evrih za garsonjero oziroma enosobno stanovanje, nato pa za vsako sobo prištejemo petdeset evrov. Velika stanovanja in hiše je težko oddati. (Foto: Gorazd Kavčič)

Manj povpraševanja po najemu

Medtem ko se promet na nepremičninskem trgu krepi, pa je povpraševanja po najemu stanovanj, še manj pa hiš, spet manj. Cene najema kljub temu niso padle.

»Veliko bolje je najemniku računati manjšo najemnino in posledično imeti najemnika, ki redno poravnava obveznosti, kot pa vsakih nekaj mesecev iskati novega najemnika,« svetuje Tanja Cvetan. Kdo danes oddaja nepremičnine? Tisti, ki je trenutno ne potrebuje, a je ne želi prodati. Stanovanje ali hišo jemljejo kot naložbo, ki bo čez nekaj let vredna več kot danes, ali pa so na nepremičnino vezani kako drugače. Kupcev nepremičnin, ki bi kupili stanovanje zaradi oddajanja, danes ni.

Kranj – Nepremičninski trg že več mesecev ne miruje, saj kaže, da so kupci dojeli, da napovedovanega strmoglavljenja cen ne bo. Danes je največ povpraševanja po dvo- in trisobnih stanovanjih, še najmanj pa po garsonjerah, saj so cene previsoke (in preblizu prej omenjenim). »Vrača se zanimanje za nakup dvodružinskih hiš, starih okoli 20 let, ki jih prodajalci vrednotijo med 230 in 270 tisočaki, prostora pa je dovolj tako za mlajšo družino kot starše,« pravi Tanja Cvetan iz nepremičninskega podjetja Jur-Tan, ki opaža tudi, da povpraševanja po novogradnjah skorajda ni.

Nas je tokrat zanimala ponudba najemniških stanovanj, saj se je ob nastopu gospodarske krize povpraševanje zelo povečalo. »Potencialni kupci nepremičnin so čakali na hud padec cen, ki pa ga niso dočakali. Že lani, še bolj pa letos so se začeli odločati za nakupe, zato je tudi povpraševanja po najemu manj. To pa na cene najema ni vplivalo,« pojasnjuje nepremičninska agentka. V Kranju (drugod na Gorenjskem je podobno) mora najemnik za garsonjero odšteti med 200 in 250 evri, za enosobno stanovanje okoli 300 evrov. Vsaka dodatna soba naj bi stala najemodajalca dodatnih petdeset evrov, a ni vedno tako.

»Pred kratkim smo posredovali pri najemu dvosobnega stanovanja za 350 evrov, za petsobno stanovanje pa bi najemodajalec težko dobil petsto evrov, čeprav bi po logiki števila kvadratnih metrov moral zahtevati še več,« pravi Cvetanova in dodaja, da je bolje oddati stanovanje ali hišo za manjšo najemnino in imeti dobrega najemnika (ki tudi zmore plačevati najemnino), saj si s tem lastnik prihrani živce, energijo in tudi denar z nenehnim iskanjem novih najemnikov. Najem hiše je danes velika redkost (pred leti so povpraševanje krojile zgolj tuja podjetja), danes jih oddajo (najemnina tudi tisoč evrov) le še podjetjem, ki v njih naseli delavce.

»Najemniki so zelo različni, večinoma pa tisti, ki ne dobijo kredita za nakup nepremičnine, in tudi mladi pari, ki poskusijo s samostojnim življenjem,« pravi Tanja Cvetan. Če so v Ljubljani najštevilnejši najemniki študenti, ki jim ne uspe pridobiti sobe v študentskem domu, najema za študente skorajda ni. Še največ najemodajalci povprašujejo po stanovanjih, kjer se najemnina giba okoli 300 evrov na mesec, k temu pa morajo najemojemalci prišteti še stroške.

Kaj mora vedeti najemodajalec pred oddajo nepremičnine? Najpomembnejša varovalka je dvomesečna varščina, ki lastniku garantira, da stanovanje ostane v stanju, kot so ga oddali. Če najemojemalec ne plačuje najemnine, se ta odbije od varščine. »Kdor pri nas ureja posredovanje najema, mu uredimo tudi pogodbo v obliki notarskega zapisa, saj ta omogoča takojšnjo izvršljivost, v primeru težav torej takojšnjo deložacijo. Brez tožb, brez dodatnih stroškov,« pojasni agentka.

Najemojemalec mora na drugi strani poleg rednega plačevanja najemnine redno poravnavati tudi tekoče stroške in skrbeti za nepremičnino kot dober gospodar. »Ne, ne moramo oddati vsega, kar ponujajo lastniki. Tako kot pri nakupu kupcu, mora biti najemojemalcu nepremičnina všeč, sicer sklenitve pogodbe ni,« na vprašanje, ali so najemniki manj zahtevni kot kupci, odgovarja Cvetanova.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 10. julij 2022 / 11:20

Pes ugriznil turista

Kranjska Gora – V Kranjski Gori je ta teden pes ugriznil turista, ki je med iskanjem prave poti stopil na zasebno zemljišče kljub izobešenim znakom o nevarnem psu. Pes je bil privezan. Kršitve last...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 8. junij 2011 / 07:00

Ugodnosti za upokojence

Med podjetji, ki ponujajo dodatne ugodnosti za upokojence, je tudi Tuš Holding.

Zanimivosti / sreda, 8. junij 2011 / 07:00

Volili bodo novo vodstvo

Kokrica - Predstavniki gorenjskih društev upokojencev bodo v petek, 17. junija, na volilnem občnem zboru v Kulturnem domu na Kokrici izvolili novo vodstvo Pokrajinske zveze društ...

Zanimivosti / sreda, 8. junij 2011 / 07:00

Krompirja ne bo zmanjkalo

V središču Šenčurja bo ta konec tedna potekal četrti Praznik krompirja.

Gospodarstvo / sreda, 8. junij 2011 / 07:00

Razpis za ekološko in integrirano pridelavo

Kranj - Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis, na podlagi katerega bo med kmetijska gospodarstva, vključena v sheme kakovosti hrane, razdelil...

Kranj / sreda, 8. junij 2011 / 07:00

Herman Van Rompuy v Sloveniji

Brdo - Na povabilo predsednika vlade Boruta Pahorja se je v petek na delovnem obisku v Sloveniji mudil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. Premier ga je...