Ljudje pozabljamo nase

Treba se je ustaviti, umiriti, zadihati s polnimi pljuči. Začeti moramo prevzemati odgovornost za svoje počutje in zdravje.

Na terasi hotela Planinka na Jezerskem smo spoznali Neno Veber (Althea, Center zdravja in harmonije) in Andrejko Hartner (Prebujenje), ki sta predstavili petdnevni program Z aktivnim oddihom do zdravja, ki se bo izvajal na Jezerskem v prihajajočih mesecih, obenem pa smo v živo lahko videli, kaj pomeni energijska diagnostika stanja telesa po metodi Bionic Care®, s pomočjo katere je recimo tudi kolesar Jure Robič zmagoval na RAAM-u.

Zanimalo nas je, kako bi tovrsten program lahko koristil običajnim ljudem, ki niso vrhunski športniki.

»Ideja je zasnovana delno na fizioterapiji, vendar z drugačnim, celostnim pristopom. Ne gre samo za to, da ko nekoga nekaj boli, se mu pri nas ponudi terapija in ga potem pošljejo domov; ampak se ga povpraša, zakaj, kako se mu občutja ponavljajo … Poiščemo vzroke. Pomembni pa so tudi preventiva, izobraževanje, delo na sebi, da se obrnejo ljudje vase, se začutijo, se začnejo opazovati, da prevzamejo odgovornost za svoje zdravje in počutje,« razloži Nena Veber.

Aktivni teden se začne tako, da človek prek začetne energijske meritve vidi, kakšno je pri njem stanje telesa in notranjih organov, in po tedenskem programu lahko ugotovi, kaj se dogaja, kaj je v tem tednu naredil na sebi. »Vsako jutro imamo razgibavanje, dihalne vaje, da se oseba umiri, načrtovani so sprehodi po okolici, različni izleti, vsak dan so tudi razne energijske delavnice. Dopolnitev so lahko tudi energijske masaže. Predvsem pa želimo ljudi naučiti preprostih tehnik za vsakdanjo uporabo, kako si lahko sami pomagajo in kako vsak dan z vložkom desetih, petnajstih minut naredijo nekaj zase preventivno.«

Obe nosilki programa se strinjata, da se pri njih zadnje čase oglasi največ takih ljudi, ki jih pesti stres, pa da ljudje iščejo stik s seboj, ki so ga v preteklosti izgubili - se vračajo nazaj.

Naj bo to s pomočjo dotika, masažnih tehnik, vadbe. Želijo čutiti energijo, si pomagati, vse bolj prevzemajo odgovornost za svoje počutje in zdravje ter tega ne prelagajo več na druge.

»'Slabo se počutim, nimam energije, kar nekaj mi je.' Ljudje želijo nekaj spremeniti in dostikrat ne vedo, kaj. Včasih želijo, da jim takoj povem, kaj jim je, in jim odgovorim, da tega ne vem. Človeka poznam pol ure in morda se bova pogovarjala eno uro, on pa hodi sam s seboj naokoli 24 ur in verjetno bolje ve, kaj mu je, le upa naj si začeti poslušati, začutiti sebe, se vprašati, čemu je tako,« nadaljuje Nena. »Ta program je zasnovan ravno zato, da se posameznik ustavi, umiri, zadiha s polnimi pljuči. Velikokrat nas je strah, kaj nas čaka, kaj bo, in nehote se s tem zakrčimo, pozabimo dihati. Z energijskimi in dihalnimi vajami, z razgibavanjem pa lahko začnemo dan v drugačnem razpoloženju. Pri nas se ljudje naučijo predvsem pravilnega kombiniranja vsega naštetega in tovrstno znanje odnesejo domov.«

Nena in Andrejka sta se spoznali v situaciji, ko sta bili druga drugi terapevtki, saj sta obe doživeli življenjski izkušnji, kjer bi lahko rekli, da sta jima spremenili življenje. Ugotovili sta, da se v delu dopolnjujeta. Andrejko zanima tradicionalna kitajska medicina, in ko Nena konča diagnostiko, vstopi Andrejka s terapijo. Poudarila je predvsem pet največjih sovražnikov našega zdravja: strah, jezo, skrb, pohlep in žalost, kar lahko zelo vpliva na naše notranje organe. »Težava nas, zahodnjakov, je, da ne znamo povezati vzrokov naših težav s simptomi, kjer pa je vzhodnjaška tradicionalna medicina zelo močna. Bistvo pa je ravno v tem, da človek začuti samega sebe do te mere, da si zna preprosto, naravno sam priskočiti na pomoč.«

Nena še doda, da smo zahodnjaki zelo orientirani na ven.

In kako reagirate na nekoga, ko vam pri njem ne uspe?

»To je njegova pravica. Njegova odločitev. Pričakovanja so eno, kaj se bo zgodilo, rezultat pa je tisto, kar je človek v danem trenutku dejansko pripravljen spremeniti, narediti, se odločiti, da bo začel drugače. Je pa dejstvo, da če se nekdo pri nas oglasi, potem ga program zanima. Verjetno želja v njem začenja zoreti, ko pa bo pripravljen, pa se bo odločil. Včasih - kakor se smešno sliši, kakšno težavo, bolezen, potrebujemo.«

Nena globoko verjame, da kot vsak avto in obleka niso za vsakega, tudi vsaka tehnika in metoda nista primerni za vsakega. Sama po sebi je tehnika lahko krasna, bolezen ozdravijo, ne pa vsakega pacienta. Če nekdo potrebuje bolezen, je to njegova pravica in se sam zanjo odloči in takrat nimamo pravice, da bi v to posegali. Vsak si sam izbira svojo pot.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Nov gasilski prapor

Prostovoljno gasilsko društvo Trboje praznuje 80-letnico delovanja. Ob tej priložnosti so razvili nov gasilski prapor.

Objavljeno na isti dan


Železniki / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Najprej požar, zdaj poplave

Franc Trojar iz Železnikov je le štiri mesece užival v novem stanovanju, dokler ga januarja letos ni zajel požar. Pred tremi meseci ga je obnovil. Žal zaman, saj so ga povsem uničile poplave.

Mengeš / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Obnovljena Slovenska cesta

Obnova je stala 1,37 milijona evrov, hkrati pa so uredili tudi parkirišča pred Mercatorjem.

Gorenjska / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Komentar: Solidarnost je zmagala

Čeprav se zdi, da zaradi številnih obveznosti v zdajšnjem času le še hitimo drug mimo drugega, je nedavna naravna katastrofa pokazala, da imamo še vedno čut za stisko sočloveka. V najhuje prizadeti...

Kronika / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Pri Zbiljah umrl motorist iz Žirov

Zbilje – V sredo okoli 13.40 se je pri Zbiljah smrtno ponesrečil 35-letni Žirovec. Z motornim kolesom Suzuki se je proti Zbiljam vozil iz smeri Jeprce. Pri Zbiljah, kjer cesta pr...

Zanimivosti / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Glavna je ljubezen do drevja

Jože Mirtič iz Mojstrane je pravi strokovnjak za sadno drevje. Tudi letos se je razveselil obilnega pridelka jabolk, hrušk, sliv, marelic ...