Od leve proti desni: Tjaša Sušnik, Simon Bukovšek in Eva Igličar / Foto: Primož Pičulin

Tekmovanje v znamenju medu

V državno ekipo za naravoslovno olimpijado se je uspelo uvrstiti tudi trem dijakom z Gorenjskega, to je Tjaši Sušnik iz Gimnazije Kranj ter Simonu Bukovšku in Evi Igličar iz Gimnazije Škofja Loka.

Škofja Loka – Na ljubljanski fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo je Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) v začetku februarja pripravila 7. državno tekmovanje iz znanja naravoslovja, ki je namenjeno dijakom prvega in drugega letnika srednjih šol. Šest najboljših dijakov z državnega tekmovanja bo Slovenijo zastopalo na Evropski naravoslovni olimpijadi EUSO, ki bo od 4. do 11. maja potekala v Almadi na Portugalskem, so sporočili iz ZOTKS. Slovenijo bosta zastopali dve ekipi, v katerih bodo tudi trije dijaki z Gorenjskega – Tjaša Sušnik, ki je postala tudi skupna zmagovalka na državnem tekmovanju, ter Simon Bukovšek in Eva Igličar.

Letošnje državno tekmovanje je bilo po besedah Simona Bukovška v celoti posvečeno medu. »Med drugim smo računali gostoto medu oziroma njegovo viskoznost, ugotavljali vsebnost protibakterijskih učinkovin v njem in podobno.« Tekmovanje je zastavljeno interdisciplinarno, saj zajema znanja s področja biologije, kemije in fizike. Znanje, ki ga pri teh predmetih pridobijo v šoli, po besedah Simona Bukovška in Eve Igličar predstavlja zgolj osnovo, saj mnogo stvari zahteva tudi bolj poglobljeno znanje. Medtem ko je bilo državno tekmovanje predvsem teoretično, pa so naloge na olimpijadi zasnovane veliko bolj praktično, je pojasnil Simon Bukovšek, ki ima izkušnjo že z lanske olimpijade. »V dveh tekmovalnih dneh je treba vsak dan izvesti po tri poskuse,« je razložil in dodal, da je najboljše pri tem, da imajo na olimpijadi na voljo povsem nove laboratorije. »Lepo je imeti priložnost delati s tako opremo že tako mlad,« se veseli Bukovšek.

Tekmovanje EUSO poteka od leta 2003, Slovenija pa bo na olimpijadi sodelovala trinajstič. Doslej so slovenske ekipe na evropski naravoslovni olimpijadi osvojile 14 bronastih, osem srebrnih in dve zlati odličji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Ponosni na domoljubno dejanje

Jana in Matej Demšar, Žgajnarjeva z Zaprevala, sta ponosna, da je njuna domačija julija leta 1991 nekaj dni gostila "glavni štab", ki je vodil osamosvojitev Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / / 23:21

Stopimo skupaj

V polni Dvorani tržiških olimpijcev je v pomoč tržiškim občanom, ki so utrpeli večjo škodo v nedavnih poplavah, potekal dobrodelni koncertni večer Stopimo skupaj. Dvorana na Češnjici v Železnikih pa j...

Radovljica / / 23:18

V Radovljici še en trgovski center

Ob vhodu v mesto Radovljica so pred mesecem dni začeli graditi nov trgovski center, v katerem bo pet ločenih trgovin. Odprtje načrtujejo spomladi.

Nasveti / / 23:17

Za hrustanje

Grisine ali kosmiče za zajtrk redko pripravimo doma. Vendar tudi to lahko naredimo sami in ni dvoma, da je doma pripravljeno veliko boljše od kupljenega. Grisini so odličen prigrizek ali popestrite...

Razvedrilo / / 23:16

Prstana zvestobe nosita že šestdeset let

V soboto sta si Frančiška in Jakob Košir iz Dolgih Njiv v cerkvi sv. Vida v Lučinah, kjer sta se pred šestdesetimi leti poročila, ponovno obljubila večno zvestobo.

Medvode / / 23:15

Peklenščki strašili v Goričanah

Sedma Noč parkeljnov v Goričanah je bila kljub dežju odlično obiskana. Predstavilo se je triindvajset skupin parkeljnov iz Slovenije in tujine.