Kraja, ne pa pravilnik
Lastniki varovanih stanovanj na Planini 67 a in b so ogorčeni zaradi visokih računov za ogrevanje in toplo vodo. "To je navadna kraja," pravi eden od lastnikov Bogomir Cokan.
Kranj - Čeprav je do naslednje kurilne sezone še dolgo, pa jo Bogomir Cokan in drugi lastniki varovanih stanovanj na Planini 67 a in b, ki so namenjena starejšim od 65 let in invalidom prve kategorije, že sedaj z nejevoljo pričakujejo. »Vsi lastniki plačujemo nerazumljivo visoke račune za ogrevanje in toplo vodo, računi pa niso visoki samo pozimi, ampak tudi poleti preveč plačujemo za toplo vodo. Upravnik objekta Stanovanjsko podjetje Ljubljana (SPL) nas prepričuje, da je vse zakonito in po pravilniku. A zame to ni pravilnik, to je navadna kraja,« pravi Cokan, skupaj z ženo lastnik dvosobnega varovanega stanovanja v bloku, ki ga je zgradil kranjski Gradbinec Gip.
»Odnosi z Gradbincem so bili povsem korektni, dokler ni januarja 2010 upravljanje bloka prevzelo SPL. Od tedaj prejemamo neverjetno visoke račune za vzdrževanje in obratovanje. Marca letos je na primer položnica znašala 298 evrov, od tega sva morala za toplo vodo plačati 104 evre, za ogrevanje pa 107 evrov. Za povsem enako stanovanje in podobno porabo v sosednjem bloku Planina 66 a in b, kjer so najemniška varovana stanovanja, so zneski vsaj trikrat nižji,« je nezadovoljen Cokan.
Tako kot drugi lastniki že vseljenih varovanih stanovanj v njihovem bloku je Cokan prepričan, da so računi za ogrevanje tako visoki zato, ker jim SPL zaračunava tudi stroške ogrevanja za nezasedena stanovanja. »V našem bloku je 38 stanovanj, le pet pa je vseljenih. Trdijo sicer, da so prodali že skoraj vsa stanovanja, a je večina še vedno prazna, saj so jih verjetno kot plačilo prejeli Gradbinčevi podizvajalci. Ti pa sedaj stanovanj ne morejo prodati, stroške za ogrevanje njihovih stanovanj pa so naprtili kar nam, ki že stanujemo tukaj,« trdi. »Ne mislim do smrti plačevati stroškov ogrevanja še za preostali blok. Če ne morejo stanovanj prodati, naj stroške v sorazmernem deležu plačuje kar Gradbinec, jaz želim plačati le svoje,« je odločen Cokan, ki je pred mesecem dni iz protesta prenehal plačevati račune, ki mu jo pošilja SPL.
Iz SPL odgovarjajo, da se stroški za ogrevanje in toplo vodo tako v objektu z najemniškimi varovanimi stanovanji (Planina 66 a, b) kot v objektu z lastniškimi varovanimi stanovanji (67 a, b) obračunavajo na enak način, vendar pa primerjava višine stroškov med stanovanji v obeh objektih ni primerna, saj so »stroški iz naslova dobave energije za ogrevanje in ogrevanje vode na objektu Planina 67 a, b zaradi nenaseljenosti in posledično velikih izgub energije neprimerno višji«. Pri tem Mateja Kovač iz ljubljanskega podjetja zatrjuje, da se stroški za dobavljeno toplotno energijo delijo na podlagi Pravilnika o delitvi obratovalnih stroškov (Ur. l. RS, 60/2009), stroške porabe toplote pa delijo tudi na prazna stanovanja, ki jih izračunajo po ustrezni metodologiji.
»Kot upravniki se v zadnjem času pri novogradnjah vse prevečkrat srečujemo z reklamacijami zaradi visokih stroškov, ki nastajajo, vse dokler večina stanovanj ni zasedena. V primeru Planine 67 a, b je problematika zasedenosti še toliko večja, saj gre za varovana stanovanja, namenjena izključno starejši populaciji (od 65 let dalje) in invalidom prve kategorije, kar še dodatno otežuje odprodajo stanovanj končnim uporabnikom. Seveda si tudi mi želimo, da bi bila stanovanja čim prej zasedena, kar je pogoj, da se stroški znižajo,« je še razložila Kovačeva.