Loka bo živahna vse do jeseni
Junij v Škofji Loki velja za praznični mesec s številnimi prireditvami, zlasti na prostem. Ta teden je teden obrti in podjetništva, prihodnji teden podeželja.
Škofja Loka - Dogajanje se je torej začelo že maja, prireditve bodo ves junij, ob koncu prihodnjega meseca bodo Ločani proslavili dan državnosti in občinski praznik, julija se bo dogajanje nadaljevalo s poletnimi prireditvami Pisane Loke, s katerimi bo mesto dočakalo jesen. Letošnja dogajanja še posebej zaznamujeta dve obletnici: petstoletnica velikega potresa in stoletnica smrti velikega impresionista Ivana Groharja, je povedal župan Miha Ješe, ki je skupaj z Andrejo R. Megušar, Jernejem Tavčarjem in Rokom Šimencem javnosti predstavil letošnja dogajanja.
Začela so se že sredi tega tedna, ko so loški šolarji in srednješolci na Mestnem trgu pripravili Oder mladih, začel se je teden obrti in podjetništva, v ponedeljek pa se bo teden podeželja, ki svoj vrhunec doseže prihodnjo soboto na tržnici kmetijskih pridelkov in izdelkov. Rok Šimenc iz Razvojne agencije Sora pravi, da se pretežno majhne kmetije na Loškem ukvarjajo z dopolnilnimi dejavnostmi, ki jim pomagajo preživeti, pri tem jim uspešno pomagata tudi vse bolj prepoznavni blagovni znamki Dedek Jaka in Babica Jerca. Takih kmetij je 152, dopolnilnih dejavnosti na njih pa 334. Kopico dogodkov lahko pričakujemo ob junijskem Historialu, pregledu bogate zgodovinske dediščine na Loškem: odigrali bodo prizor z obiskom freisinškega škofa, pripravili rokodelski sejem, več delavnic, koncerte stare glasbe in plesa. Več dogodkov ima tudi mednarodno razsežnost, pravi Andreja R. Megušar. Ob obletnici potresa, ki so ga v Škofji Loki poimenovali Leto ribe faronike, bo konec junija tudi mednarodni strokovni posvet z naslovom Razvoj mest na ruševinah preteklosti, ko bodo gostili tudi razstavo Anno Domini iz Idrije, kjer je bilo pred pol tisočletja tudi žarišče velikega potresa. Mednarodni je tudi cikel koncertov, ki potekajo v treh sklopih, majski in junijski je v največji meri posvečen orglam, ki jih želijo v Škofji Loki še posebej promovirati kot instrument, ki ne sodi le v cerkve. Orgle želijo namreč namestiti tudi v Sokolski dom. Za junij napovedujejo tudi tradicionalno O'glasbeno Loko z nastopi glasbenikov iz domače glasbene šole, glasbeno bosta obarvana državni praznik z nastopom Mestnega pihalnega orkestra in občinski praznik, na katerem bo krstno uprizorjena glasbena noviteta Blaža Puciharja Riba faronika, spet simbol potresa. Že prve dni julija pa bo tudi mednarodni festival pihalnih godb Loka jo piha. Župan Miha Ješe pa za junij napoveduje tudi odprtje Loške hiše (v pritličju Žigonove hiše), ko bo tudi Občina na široko odprla vrata.