S higieno rok nad okužbe
Roke si je treba umiti ob prihodu v bolniško sobo, po dotikanju opreme in pripomočkov, pred jedjo in po njej, po uporabi sanitarij, po brisanju nosu, kihanju in kašljanju ...
Peti maj je svetovni dan higiene rok in že nekaj let ta dan obeležijo tudi v Splošni bolnišnici Jesenice. V avli bolnišnice so tako zdravniki, zdravstveno osebje, bolniki in obiskovalci lahko preverili, kako čiste so njegove roke; posebna aparatura je namreč pokazala, koliko umazanije je ostalo na rokah tudi po razkuževanju … Kot je povedala Lidija Ahec, medicinska sestra za obvladovanje bolnišničnih okužb v Splošni bolnišnici Jesenice, je higiena rok najpomembnejši ukrep za preprečevanje bolnišničnih okužb. V jeseniški bolnišnici so rezultati higiene rok dobri, je povedala, z vsakoletno akcijo ob svetovnem dnevu higiene rok pa kljub temu želijo spodbuditi razmislek o tem, da so še možnosti za izboljšanje higiene. Za higieno rok – tudi z razkuževanjem z alkoholnim razkužilom – morajo skrbeti zdravniki in drugo zdravstveno osebje, v jeseniški bolnišnici imajo za to stroga navodila zbrana v standardu kakovosti. Higiena rok pa je pomembna tudi pri bolnikih in obiskovalcih, zanje so pripravili posebno zloženko s priporočili, kdaj in kako naj si umivajo roke. Roke si je tako treba umiti vedno ob prihodu v bolniško sobo, po dotikanju opreme in pripomočkov, pred jedjo in po njej, po uporabi sanitarij, po brisanju nosu, kihanju in kašljanju …
Sicer pa je higiena rok del splošne higiene, je opozorila Lidija Ahec, žal pa umivanje rok za marsikoga še vedno ni samoumevno. V Ameriki so tako denimo opravili raziskavo o umivanju rok po uporabi stranišča, kjer je v anketi sicer večina sodelujočih odgovorila, da si po uporabi stranišča moramo umiti roke, žal pa je nato opazovanje dejanskih navad pokazalo zelo slabe rezultate … Pri nas takšne raziskave še niso opravili, je povedala Lidija Ahec, bi pa bili njeni rezultati zagotovo zanimivi …