Člani novega upravnega odbora Območne zbornice Gorenjske (od leve): Vojko Artač, Jurij Mežnaršič, Metod Zaplotnik, Iztok Stanonik, Slavko Kanalec, Bernarda Jurca, Stanislav Košnik, Jadranka Švarc, Miro Pinterič, Darko Vidakovič, Jožica Rejec, Aleš Ekar, Bojan Luskovec in Valentin Govekar. Manjkajo Miran Čurin, Franc Kuhar in Aleš Klement. (Foto: Gorazd Kavčič)

Gorenjska na repu uspešnosti

Merkur, Sava in Mersteel so lani ustvarili večino od 243 milijonov evrov čiste izgube in Gorenjsko med vsemi slovenskimi regijami pahnili na zadnje mesto po gospodarski uspešnosti.

Kranj – S čistim dobičkom je leto 2010 končalo 61 odstotkov vseh gospodarskih družb na Gorenjskem, skupaj so izkazale 146 milijonov evrov čistega dobička. Izgubaši so po drugi strani svojo čisto izgubo povišali za 26 odstotkov. »Vse prej kot spodbudno je, da je Gorenjska leto 2010 zaključila z 243 milijoni evrov čiste izgube. Največji vpliv na neto čisto izgubo so imele tri gorenjske družbe, vse skupaj pa so s svojim rezultatom Gorenjsko postavile na najslabše mesto v državi,« je podatke nanizala Zdenka Kajdiž, vodja kranjske izpostave Ajpesa.

Podatki temeljijo na nerevidiranih letnih poročil gospodarskih družb, ki so jih morale oddati do konca marca in se lahko bistveno razlikujejo od revidiranih, kot se je to zgodilo lani v primeru Merkurja. Lani je bilo na Gorenjskem registriranih 5558 gospodarskih družb, od tega novoustanovljenih 532, delovati pa je prenehalo 694 družb (uvedenih je bilo 25 stečajnih postopkov ali 56 odstotkov več kot leto prej). »Iz letnih poročil je mogoče razbrati, da so družbe v gorenjski regiji lani ustvarile dobrih 5,5 milijarde evrov prihodkov ali sedem odstotkov več kot leto prej. Čisti prihodki od prodaje na tuje trge predstavljajo več kot tretjino vseh prihodkov in so v primerjavi z letom 2009 višji za dobrih 23 odstotkov,« pojasnjuje Kajdiževa.

Tri četrtine izgube gre na račun treh velikih gorenjskih gospodarskih družb (Merkur, Sava in Mersteel – teh podatkov Ajpes sicer ne razkriva), izguba na Gorenjskem pa je kar za 2,8-krat višja kot leto prej! »Končni rezultat krojijo velike družbe, čeprav jih je odstotkovno najmanj, Gorenjsko pa postavljajo na mesto največjega izgubaša v Sloveniji, ki negativno vpliva na gospodarstvo v Sloveniji,« pravi vodja kranjskega Ajpesa. Kazalnik čiste dobičkonosnosti skupnih prihodkov pa izdaja, da so družbe na Gorenjskem na sto evrov skupnih prihodkov ustvarile 4,4 evra čiste izgube (v državi 0,3 evra čiste izgube).

Povprečna mesečna plača na zaposlenega je na Gorenjskem znašala 1345 evrov (v Sloveniji 1373 evrov) in bila za 4,6 odstotka višja kot leto prej. Neto dodana vrednost se je na Gorenjskem povečala za devet odstotkov, kar Gorenjsko uvršča na četrto mesto med slovenskimi regijami. Dodana vrednost na zaposlenega znaša 32.500 evrov ali sedem odstotkov več kot v letu 2009, v Sloveniji pa je znašala 36 tisoč evrov. Najpomembnejše področje po številu zaposlenih in vrednosti sredstev je bilo področje predelovalne dejavnosti (783 gospodarskih družb), kjer je bila zaposlena skoraj polovica vseh delavcev.

Gospodarske rezultate so pokomentirali tudi člani novega upravnega odbora Območne zbornice za Gorenjsko, ki so se zbrali na prvi seji. Bojan Luskovec, predsednik uprave Elektra Gorenjske, meni, da ni vse tako črno: »Takšno stanje imamo na račun treh gospodarskih družb, sicer gre Gorenjski bolje.« Metod Zaplotnik, finančni direktor Iskratela, pravi, da imajo morda velika podjetja prevelik vpliv na gospodarstvo: »Ni prav, da tri podjetja vse poslovanje obrnejo v minus.« Z njima se je strinjal tudi Miro Pinterič, direktor loškega Šeširja: »Ni vse tako črno in verjamem, da bo že letos veliko bolje.«

Na konstitutivni seji so Pinteriča člani upravnega odbora znova potrdili za predsednika, tokrat že v četrtem mandatu, čeprav se je kandidaturi najprej upiral. Stari/novi člani upravnega odbora so znova potrdili tudi podpredsednika Zaplotnika in Bernardo Jurca (Sconto), Jadranki Švarc, direktorici Območne zbornice za Gorenjsko, pa nov mandat (spomnimo, da bodo novega predsednika GZS izbirali jutri, med kandidati pa je tudi Gorenjka Mariana Rebernik, direktorica Atotecha Slovenija).

Območna zbornica za Gorenjsko je lani poslovala pozitivno, vendar se vse od uvedbe prostovoljnega članstva bori za pozitiven finančni rezultat. Temu primerno sta na zbornici danes le dve zaposleni, med najpomembnejše prihodke pa spada članarina. »Brez članstva se gospodarstva in zbornice ne bi slišalo. Čeprav se ga mnogi otepajo, pa vse, kar GZS naredi, naredi za celotno gospodarstvo,« pravi direktorica Švarčeva. Danes ima Območna zbornica za Gorenjsko 790 članov, v dobrih časih jih je bilo 3800, med njimi pa ni niti tako velikih, kot sta na primer Elan in Peko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 3. julij 2018 / 14:31

Festivalski pozdrav ljubezni

Jutri zvečer se bo s koncertom različnih zasedb godalnega oddelka Univerze za glasbo na Dunaju v cerkvi sv. Martina na Bledu začel že 23. Festival Bled. Do 17. julija se bo na različnih lokacijah zvrs...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. december 2010 / 07:00

Poljane, kdo vas bo ljubil

Gotovo ste že slišali za žalostno usodo stare župnijske cerkve sv. Martina v Poljanah nad Škofjo Loko: leta 1944 so ji (poljanski?) rdeči kmeri zaminirali in zrušili zvonik, leta 1954...

Žirovnica / ponedeljek, 6. december 2010 / 07:00

Svetniki potrdili novo direktorico zavoda

Žirovnica - Žirovniški občinski svetniki so minuli četrtek dali soglasje k imenovanju Maje Zupan z Breznice za novo direktorico Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica. Zar...

Slovenija / ponedeljek, 6. december 2010 / 07:00

Zakon o zemljiški knjigi spet v državni zbor

Ljubljana - Državni svet je na izredni seji sprejel veto na novembra sprejeto novelo zakona o zemljiški knjigi. Podpirajo sicer rešitve v zvezi z elektronskim vlaganjem predlogov...

Škofja Loka / ponedeljek, 6. december 2010 / 07:00

Proslava v Dražgošah 9. januarja

Slavnostni govornik bo prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan.

GG Plus / ponedeljek, 6. december 2010 / 07:00

Moja žena je hladna kot led in mi ne da (4)

Pasti interneta