Še nekaj let nazaj so starši za to, da so predšolske otroke pripeljali na sistematski pregled, morali jemati dopust, zdaj pa že nekaj časa v ta namen lahko dobijo plačano spremstvo. (Foto: Gorazd Kavčič)

Moj otrok gre na sistematski pregled

Slovenski otroci so v predšolskem in šolskem obdobju vključeni v sistem sistematskih pregledov. Predšolske otroke na pregled pripeljejo starši, šolarji prihajajo v spremstvu učiteljev.

Zdravniki na sistematskih pregledih v zadnjih letih opažajo predvsem porast alergij in motenj prehranjevanja.

»Po pošti sem dobila vabilo za hčerko na sistematski pregled s cepljenjem. Močno me je presenetilo, da je sistematski pregled organiziran v ponedeljek ob 9. uri, torej v dopoldanskem času,« je na dejstvo, da bi morala za spremstvo otroka vzeti dopust ali bolniško, nedavno opozorila mama bodoče prvošolke. »Moje osebno mnenje je, da bi se tovrstni pregledi vsekakor morali organizirati v popoldanskem času. Veliko manj bi bilo slabe volje in nepotrebnih stroškov,« je prepričana.

A zdravniki pravijo, da predvsem stroka zagotovo govori v prid sistematskim pregledom, ki so opravljeni v dopoldanskem času. »Preventivni pregledi se običajno izvajajo dopoldne predvsem zaradi otrok, ki so takrat bistveno bolj spočiti kot kasneje v dnevu in zato precej lažje in bolje sodelujejo. Prav tako je nekatere morebitne dodatne laboratorijske preiskave moč opraviti le zjutraj,« pojasnjuje zdravnica Maja Petrovič Šteblaj, direktorica radovljiškega zdravstvenega doma. »Še nekaj let nazaj so starši za to, da so predšolske otroke pripeljali na sistematski pregled, morali jemati dopust, zdaj pa že nekaj časa v ta namen lahko dobijo bolniško za spremstvo; plačnik je zdravstveno zavarovanje.«

Da je ta, že desetletja vzpostavljeni sistem dober, je prepričana tudi pediatrinja Tatjana Šketa. »Stroka je jasna: mlajši, kot je otrok, bolj mora biti spočit, da je pripravljen sodelovati. Iz vrtca in šole pa otroci, kot vemo, danes pogosto prihajajo zelo utrujeni. Pri sistematskem pregledu otroka gledamo celostno, zato je prav, da takrat pokaže svoje optimalne sposobnosti. Pa še nekaj je: zjutraj so ponavadi spočiti tudi starši. In verjemite, da se počutje mame v vseh okoliščinah, še posebej v izjemnih, kakršen je prav gotovo sistematski pregled, še kako pozna tudi na otroku.«

Slovenski otroci so v predšolskem in šolskem obdobju vključeni v sistem sistematskih pregledov, v okviru katerega jih pediater v prvih osemnajstih mesecih življenja pregleda kar šestkrat; ob tem so štirikrat tudi cepljeni. Pred vstopom v šolo imajo nato še tri preglede.

Osnovnošolce na sistematske preglede v prvem, tretjem, šestem in osmem razredu pripeljejo učitelji. Kot pravijo pediatri, se je sistem izkazal za optimalnega zato, ker na ta način izpade bistveno manj otrok, kot bi jih, če bi na preglede vabili vsakega posebej, skupaj s starši. Na sistematskih pregledih zdravnik spremlja otrokovo težo in višino, oceni vid in sluh, celotni somatski status, psihološki razvoj ter poišče morebitne govorne napake. Pogleda otrokov zdravstveni karton oziroma podatke pridobi od njegovega lečečega zdravnika, ki ga nato tudi obvesti o rezultatih pregleda.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Razočaranje že izpuhtelo

Koroška Bela – V sredo se je v Slovenijo vrnil ultramaratonski kolesar Jure Robič, ki je na dirki čez Ameriko naskakoval peto zmago, z ekipo pa so se odločili, da dirko iz protesta proti n...

Objavljeno na isti dan


Izleti GG / sreda, 9. maj 2018 / 20:25

Narava, pohodi in plaže

Ko je Nejc Havaje obiskal prvič, si je za izhodišče izbral Honolulu, potem pa od tam raziskoval naprej. Tudi letos se je odločil za isti kraj. »Prvič sem obiskal Oahu in Big Island. Z otok...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:24

Tanja odgovarja

Že večkrat sem bila deležna vaših odgovorov. Leto, ki je odšlo, je prineslo bolezen meni in mojemu možu. Kako kaže na področju zdravja in financ, ki so trenutno zelo slabe? Se bomo selili...

Rekreacija / sreda, 9. maj 2018 / 20:17

Gora v zamejstvu

Zajavor / Monte Zaiavor (1815 n. m.) – Rezija. Najlažje dostopen vrh v grebenu Muzcev.

Kultura / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Nevlje kot arheološko najdišče

Kamnik – V četrtek, 10. maja, ob 19. uri bo v gradu Zaprice v prostorih Medobčinskega muzeja Kamnik predavanje arheologa Draška Josipovića na temo Nevlje kot arheološko najdišče – Kje so živeli mam...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Komunikacija z osebo z demenco

Ko govorimo z osebo z demenco, stojmo ali sedimo pred njo, zato da nas lahko opazuje. Govorimo nežno in ne povzdigujmo glasu. Delajmo kratke, preproste stavke.