Še en "spomin" na Lviv. Starka na ulici je imela naprodaj uslugo tehtanja. Za polovico grivna si lahko stopil na tehtnico in izvedel za svojo "kilažo".

Poljski "šengen" v živo

Tako kot vsi tujci se postavimo v vrsto "nič za prijavit`". Napaka.

Kretensko. Še vedno visimo nekje med Ukrajino in Poljsko. Kot eni idioti. To, da se ubadamo z razmišljanji, kdo, zakaj, komu na čast …, nam nič ne pomaga. Nasprotno, samo še bolj nas besni. Pojma nimamo, ali se gredo poljski policisti in cariniki neke vrste »beli štrajk« ali se samo napihujejo pred Ukrajinci, ki pač niso v Evropski skupnosti, ali pa je njihova tehnična oprema (skeniranje potnih listov, računalniška podpora …) povsem nekompatibilna za »šengensko mejo«, kot rečemo zunanjim mejam EU. Skratka počutimo se bedno, kot se le da. In vsi drugi, ki stojijo pred in za nami, prav tako.

Ideja. Postavimo se v zeleno vrsto »nič za prijavit'«, tisto, ki je namenjena vsem neukrajincem, zagotovo pa turistom, ki gredo čez mejo samo zato, ker tam mimo potujejo in ne iz kakršnegakoli državi škodljivega razloga. Po kakšni uri ugotovimo, da smo se fino nategnili, saj Ukrajinci v sosednji vrsti veselo vozijo mimo in se po nekaj urah že na nasprotni strani vračajo nazaj domov. Saj ne veš, kdo je tukaj pameten. Pravzaprav vem, da je nam vsa pamet tam na vročem asfaltu odpovedala. »Pi…, kaj sistem dela iz ljudi,« se jezim in stanje primerjam z našim »šengenom«, ki ga imamo s Hrvati. Če bi mi to počeli Hrvatom, bi se začela kakšna nova vojna. Ko zdaj z dveletno distanco berem zapiske v dnevniku, vso mojo jezo in nemoč hkrati, v resnici še enkrat podoživljam tiste ure, ki smo jih eno za drugo kar tako metali čez ramo. Darja je v dnevnik zapisala »fantoma popušča potrpljenje«, to je namreč huje kot v času ruske diktature in režima na češki meji. Čakamo in razmišljamo o človeškem dostojanstvu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Postavili temeljni kamen novega naselja

Včeraj je kranjski Gradbinec (del Skupine Primorje) postavil temeljni kamen nove stanovanjske soseske Planina jug (ob Qlandii).

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Ko je okno edini izhod

Gasilec, ki ga pri gašenju požara v visoki stavbi ogenj ujame v past, se lahko reši le skozi okno. A da bo njegov beg skozi okno v petem nadstropju varen, mora biti primerno opremljen in usposobljen.

Prosti čas / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

V neskončnost ... in naprej!

Studio Pixar ne popušča: tretji del digitalne animacijske sage Svet igrač nadaljuje zmagoviti niz, ki jemlje dih tako mladim kot starim, tako ljudem kot igračam.

Nasveti / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Glasov kraljevski izlet

Po kolesarsko bi moral napisati Glasova kraljevska etapa, a se bojim, da bi potemtakem bilo manj takih, ki bi uživali, in več onih, ki bi tekmovali. Tekmovanje in užitek pa sodita na dirke, kajne...

Gospodarstvo / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Pripravili sirarski tečaj

Bohinjska Bistrica - Bohinjska kmetijska svetovalna služba je v sodelovanju z Biotehniškim centrom Naklo pred začetkom paše na nižinskih in planinskih pašnikih pripravila na Sokl...

Gospodarstvo / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Banke upnice pozitivno o Merkurju

Kranj - Po petkovem sestanku Bojana Knupleža, predsednika uprave Merkur, s šestimi največjimi bankami upnicami (Merkur je dolžan okoli 700 milijonov evrov), si lahko v Mer...