Blejski grad je med najbolj obiskanimi turističnimi točkami v Sloveniji. Za invalide bo nedostopen še vsaj do leta 2014. (Foto: Gorazd Kavčič)

Blejski grad pred tisočletnico

Obletnico prve pisne omembe Blejskega gradu bodo na Bledu proslavili s številnimi prireditvami. Brez dvigala vsaj še do leta 2014.

Obisk Blejskega gradu se v zadnjih letih povečuje za približno štiri odstotke na leto. Lani je grad obiskalo 210 tisoč domačih in tujih obiskovalcev.

Bled – Blejski grad je kot Castellum Veldes pisno prvič omenjen v briksenški listini z datumom 22. maj 1011, kar pomeni, da Bled sodi med redke kraje in gradove s tisočletno zapisano zgodovino. Upravljavec, Zavod za turizem Bled, zato v jubilejnem letu pripravlja številne prireditve, ki bodo vrhunec dosegle prav prihodnjo soboto in nedeljo.

Tisočletnico gradu praznujejo tudi z nekaterimi novimi pridobitvami. Tako bodo do konca meseca v uporabo predali prenovljeno glavno dostopno pešpot na grad. Zgradili so nove stopnice na kamniti vstopni obok nad mostovžem in sanirali teren v okolici ter postavili nov ekološki otok ob parkirišču pod gradom. Prav tako so prenovili pohodne površine na obeh terasah in pripravili prostor za posaditev cepiča 400-letne trte z mariborskega Lenta, v celoti pa so prenovljeni tudi kuhinjski prostori grajske restavracije. Zaključen je tudi javni razpis za dobavo in vgraditev nove osvetlitve gradu. Izbrani izvajalec bo 140 tisoč evrov vredno investicijo predvidoma zaključil še pred začetkom glavne turistične sezone.

Med vsebinskimi novostmi sta največji prenovljena grajska tiskarna ter nova razstava o Primožu Trubarju, ki jo je pripravil Narodni muzej. V Galeriji Stolp, ki je svoje prostore dobila v delu grajskega stolpa, se bodo izmenjavale različne razstave, kot prva pa je na ogled razstava o domačinu Blažu Kumerdeju, ki so jo pripravili v Muzejih radovljiške občine. Uredili so tudi vinsko klet, še pred koncem meseca pa bo odprta tudi grajska kovačnica s ponazoritvami tradicije kovaštva iz Kamne Gorice in Krope.

 

Kdaj bo Blejski grad dostopen tudi za invalide, pa še ni mogoče napovedati, pravi Matjaž Završnik, direktor Zavoda za kulturo Bled. »Z veliko optimizma bi morda lahko govorili o letu 2014. Dokumentacija bo sicer pridobljena v prihodnjem letu, realizacija pa je odvisna od borbe za denar,« je pojasnil. »Upamo, da si bomo v prihodnjih letih lahko izborili pomoč države, saj sami sredstev za investicijo, vredno okoli štiri milijone evrov, iz tekočega poslovanja ne moremo zagotoviti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 4. februar 2008 / 07:00

Kdo bo delal zobe

Bralko zanima, zakaj so na Zobni polikliniki Kranj prekinili pogodbo z zunanjim laboratorijem, ki je kakovostno opravljal zobotehnične storitve.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / sreda, 9. april 2014 / 11:53

Ptičje žvrgolenje

Nisem še raziskal vzroka, ampak na našem vrtu ni več ptičjega petja. Je mar še prezgodaj? Gregorjevo je ja že bilo …

Razvedrilo / sreda, 9. april 2014 / 11:43

Tamburice in mandoline

V Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici je bilo 34. srečanje tamburašev in mandolinistov Slovenije, ki ga prireja Javni sklad za kulturne dejavnosti.

Rekreacija / sreda, 9. april 2014 / 11:24

Prvi tek okoli jezera

Blejsko jezero hoče vsak tekač vsaj enkrat obteči.

Zanimivosti / sreda, 9. april 2014 / 11:21

Pletejo skoraj neprekinjeno

Glasove Muce Copatarice so bile spet pridne, kar nas po vseh letih neutrudnega dela pravzaprav sploh ne preseneča več. Od januarja do aprila 2014 so napletle kar 561 parov copatk, ki so ji...

Slovenija / sreda, 9. april 2014 / 11:19

Bolnik in zdravnik sta partnerja

Tako je po četrtkovi razglasitvi dejal moj družinski zdravnik 2014 Pavel Podlesnik, specialist splošne medicine iz Radovljice.