Semolič: Reforma je nepravična
Pokojninska reforma, ki temelji zgolj na prisili starejših, da delajo dlje, ne bo uspešna, poudarja predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Škofja Loka – Petega junija bomo Slovenci na referendumu odločali tudi o pokojninski reformi. »Ta je nepravična, saj želi v povprečju za tri leta podaljšati delovno dobo, da bi pridobili pravico do polne pokojnine, večina delavk in delavcev pa zaradi zdravstvenih razmer in delovnih razmer že zdaj komaj dosega pogoje za upokojitev. To bo pomenilo vse več starejših brez dela, že sedaj je trideset odstotkov vseh brezposelnih starih nad petdeset let, vse več bo bolniških in invalidskih upokojitev, kar bo zagotovo obremenilo javne finance. Pokojnine bodo mizerno nizke. Ob nizkih delavskih plačah bi bila večina upokojencev socialnih podpirancev,« je Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), na četrtkovi novinarski konferenci v Škofji Loki našteval argumente proti predlaganim spremembam pokojninske zakonodaje. Absurdno se mu zdi, da bi starejši morali delati še dlje, na drugi strani pa je prek sto tisoč brezposelnih, med njimi mnogo mladih z izobrazbo.
»Pokojninska reforma, ki bo temeljila le na prisili starejših, da delajo dlje, do onemoglosti, ne bo uspešna,« je dejal Semolič, prepričan, da bi se morala reforma začeti pri ustvarjanju novih delovnih mest, boljših plačah in delovnih razmerah. Dodal je, da v 21. stoletju spremembe na bolje niso tako pregrešna želja, a je večina strukturnih reform napeljana na zniževanje delavskih pravic. Vlada bi lahko po njegovem prihodke povečala z večjo obremenitvijo kapitala in ne dela: z nekoliko višjo prispevno stopnjo delodajalcev za pokojninsko blagajno, z obdavčitvijo dobičkov, ki se ne reinvestirajo, z davkom na finančne transakcije … »Če bo pokojninski zakon na referendumu zavrnjen, smo se svobodni sindikati pripravljeni nemudoma pogajati o spremembah obstoječega zakona, ki pa bodo bolj prijazne do delavk in delavcev,« je še poudaril Semolič.
Vodstvo sindikata se je v četrtek sestalo tudi z zaupniki v gorenjskih podjetjih. »Samo z manjšanjem pravic si naši zaupniki in člani ne predstavljajo bodočnosti. To je obup,« je dejala sekretarka Območne organizacije ZSSS Gorenjska Romana Oman in dodala, da pričakujejo, da bodo socialni partnerji pripravili sprejemljivejšo reformo, ki bi pomenila tudi znosnejše delo.