Kampi pokajo po šivih, turisti povsod
Na vrhuncu turistične sezone so tudi zgornjegorenjski kampi zasedeni do zadnjega kotička. Gostov brez rezervacij ne sprejemajo več, kar je tudi eden od razlogov za porast kampiranja na črno.
Bohinj, Bled – Občinske inšpekcijske službe zato poostreno nadzirajo dogajanje, kršitelje opozarjajo pa tudi kaznujejo. »Kampi so polni, avtodome podnevi usmerjamo na običajna parkirišča, ponoči pa na parkirišče na Selišah,« je povedala Romana Purkart, direktorica Turizma Bled. Kot je pojasnila, večina gostov tudi v kampe vendarle pride s predhodno rezervacijo, da avtodomi niso parkirani in šotori ne postavljeni vsepovsod, pa poskrbijo občinski redarji.
Ti vsako noč izvajajo preventivne dejavnosti, v okviru katerih celo delijo letake s pravili obnašanja, prejšnjo nedeljo pa so v okviru poostrenega nadzora nad nedovoljenim kampiranjem na območju Bleda in Bohinja, v katerem so sodelovali tudi blejski policisti, ugotovili kar 13 kršitev.
Več kršiteljev je med tistimi, ki pridejo z avtodomi, tisti s šotori si za kampiranje radi izberejo obale obeh jezer. Globa za kršitelje je tudi do dvesto evrov na osebo.
Kot je povedal predsednik Turističnega društva Bohinj Boštjan Mencinger, je z namenom, da obiskovalce že takoj ob vstopu v destinacijo seznanijo s stanjem v kampih, občina postavila informacijsko tablo, s katero obvešča, da so vsi kampi v destinaciji polni.
»Če potencialni gostje pridejo dovolj zgodaj, je še mogoče dobiti kakšno prosto mesto, popoldan pa je običajno vse polno; za kakšen manjši šotor se sicer še najde prostor v kampu, za avtodom pa zagotovo ne. Takrat se ljudje pač znajdejo po svoje.« V Bohinju so sicer pred začetkom letošnje turistične sezone uredili novo parkirišče za avtodome pod Kozjim hrbtom pod Koblo, je še povedal Mencinger. »A to je le parkirišče, tako da imajo tam možnost ostati kakšno noč, nato pa načeloma lahko poiščejo kamp.«
Za kakih petdeset avtodomov so prostori na voljo tudi v Senožetih v Srednji vasi ter postajališču za avtodome, ki so ga uredili na železniški postaji v Bohinjski Bistrici.
Polni že od konca junija
Bohinj je sicer na vrhuncu sezone tako kot Bled in Kranjska Gora polno zaseden. »Kamp Danica je poln že od konca junija; in prepričan sem, da je tako pri vseh, ki se resno ukvarjajo s turizmom,« še pravi Mencinger.
V Bohinju sicer pričakujejo, da bo tako vse do zadnjega tedna v avgustu. Kako bo septembra, pa je za zdaj še težko napovedovati, meni Mencinger in dodaja, da se zagatam s prenapolnjenostjo destinacije navkljub v Bohinju poznajo napori, ki jih v zadnjih letih usmerjajo v urejanje prometnega režima. Zaradi usmerjanja obiskovalcev v uporabo javnega prevoza je prometna obremenjenost bistveno manjša, kot je bila v preteklosti, pravi.
Največji kamp v Zgornjesavski dolini
Do zadnjega kotička poln je tudi kamp Špik v Gozdu - Martuljku, največji kamp v Zgornjesavski dolini. Kot je povedal vodja kampa Rado Urevc, so bile številke ob štetju obiskovalcev v juliju še enkrat višje kot v enakem obdobju lani, s tem, da za višek sezone v dolini štejejo avgust, več kot v preteklih letih pa so imeli gostov že v juniju.
»Dnevno v kamp torej lahko vzamemo le toliko gostov, kolikor jih kamp tisti dan zapusti. Posamezen manjši šotor je sicer tudi popoldan včasih še mogoče stisniti v kakšen kot, za nenajavljen avto s prikolico ali avtodom pa v drugi polovici dneva zagotovo ni prostora,« je povedal.
Kljub temu da sta do roba polna tudi oba večja kampa v radovljiški občini, kamp Šobec in River kamp Bled, pa na območju te največjim gorenjskim turističnim središčem najbližje sosednje občine ne opažajo bistvenega povečanja kampiranja na črno. »Stanje redno spremljamo na terenu in ne ugotavljamo večjih odstopanj od preteklih let,« je povedal vodja medobčinskega redarstva in inšpektorata Tomaž Dolar.
Kot pravi, večino težav na tem področju za zdaj lahko rešujejo še z opozorili.