Novi predpisi za traktoriste
Kranj - Prometni policisti so lani na gorenjskih cestah obravnavali približno šestdeset voznikov traktorjev, ki so kršili cestno prometne predpise in so bili zoper njih odrejeni ukrepi, za manjše prekrške, kot je onesnaženje cestišča ali napačen prevoz tovora, pa jih je nekaj odneslo zgolj z opozorili.
Najpogostejši vzroki za nesreče s traktorji so nepravilna stran in smer vožnje, izsiljevanje prednosti, nepravilno naložen tovor, prevoz oseb, vožnja pod vplivom alkohola in v zadnjem času tudi nepravilna uporaba mobilnega telefona med vožnjo. Nezanemarljiv je tudi delež tistih, ki vozijo traktorje brez ustreznih kabin ali varnostnih lokov, pravi Aljoša Jazbec, prometni inšpektor Policijske uprave Kranj. »V preteklih letih smo obravnavali približno dvajset nesreč s traktorji, predlani in lani sta dva voznika umrla. Več nesreč se je zgodilo med opravljanjem del, torej zunaj cest, posledice so bile v nekaterih še hujše,« dodaja Jazbec.
Nova prometna zakonodaja, ki velja od aprila, uporabljati pa se bo začela z julijem, za traktorje in voznike traktorjev prinaša kar precej sprememb. Vsi traktorji morajo biti registrirani, registrske tablice morajo biti nameščene tudi na priklopnikih, vse naprave morajo delovati, varnostni lok oziroma kabina morata biti homologirana, vozniki traktorjev, ki imajo varnostne pasove, jih morajo obvezno uporabljati. Na traktorju se lahko vozijo dodatne osebe samo, če ima vozilo ustrezen homologiran dodatni sedež, medtem ko se na priklopniku lahko pelje največ do pet ljudi, ki morajo obvezno sedeti, peljejo se lahko le v primeru, ko tovor ne sega prek stranic. Vožnja otrok, mlajših od poldrugega leta, na traktorjih je prepovedana, razen v pravilno nameščenem varnostnem sedežu. Ena od bistvenih novosti je tudi odmik dovoljenega oranja in sajenja rastlin, ki znaša šest metrov od roba cestišča, če je oranje pravokotno, oziroma tri metre, če je oranje vzporedno, pri čemer je v obeh primerih upoštevan dvometrski tako imenovani cestni svet.