"Ponesrečeni motoristi imajo ponavadi poškodovanih več organskih sistemov, poškodbe pa so bodisi življenjsko nevarne ali pa puščajo trajne in težko ozdravljive posledice," opozarja travmatolog Anže Kristan. (Foto: Gorazd Kavčič)

Letos več poškodovanih motoristov

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so na začetku motoristične sezone opozorili, da so letos obravnavali občutno več ranjenih motoristov kot v preteklosti.

»V prvih treh mesecih letošnjega leta smo obravnavali 1522 ranjenih v prometnih nesrečah, kar je nekoliko manj kot lani, ko smo sprejeli 1690 ponesrečencev, vendar pa smo obravnavali kar 72 motoristov. To je za 65 odstotkov več ranjenih motoristov kot v lanskem prvem trimesečju. Ta trend zbuja skrb, saj največ ranjenih v prometnih nesrečah beležimo v mesecih maj, junij in julij,« je na novinarski konferenci povedal Anže Kristan, vodja Urgentnih travmatoloških ambulant Kirurške klinike.

Kristan je opozoril, da sodijo motoristi praviloma med tiste ponesrečence, ki jih na kliniko pripeljejo hudo ranjene. »Ponavadi imajo poškodovanih več organskih sistemov, poškodbe pa so bodisi življenjsko nevarne ali pa puščajo trajne in težko ozdravljive posledice,« je dejal. Na vprašanje, ali je bolje, da ranjenemu motoristu snamemo čelado ali jo raje pustimo na glavi, je odgovoril, da je snemanje čelade problematično, ker lahko pride do dodatnih poškodb vratne hrbtenice, ki je pri motoristih pogosto poškodovana. »Prvi ukrep mora zato najprej biti, da pokličemo reševalce in po svojih močeh pomagamo ponesrečencu, pri tem pa je treba paziti, da ne pride do dodatnih poškodb,« je svetoval.

Letos je na naših cestah umrlo že pet motoristov, najpogostejša vzroka za prometne nesreče sta hitrost in alkohol. »Neupoštevanje cestnoprometnih predpisov v kombinaciji z neustrezno zaščitno motoristično opremo lahko privede do najbolj tragičnih nesreč,« je dejal Matjaž Leskovar iz Generalne policijske uprave in opozoril, da pri voznikih koles z motorjem policisti pogosto ugotavljajo neuporabo zaščitne čelade. »Motoristi se morajo zavedati, da po hudi prometni nesreči nikoli več ne bodo tako zdravi, kot so bili, zato morajo poskrbeti za svojo vidnost in primerno zaščito,« pa svetoval Leopold Pungerčar, predsednik Zveze moto klubov Slovenije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 19. maj 2020 / 17:24

Najprej bodo skakali v Žireh

Naši najboljši smučarski skakalci so po tradiciji skupne kondicijske priprave na novo sezono začeli na kranjskem stadionu, prve treninge na skakalnicah pa vodstvo reprezentance načrtuje naslednji mese...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 26. april 2011 / 07:00

Piškotki, rovi in baloni

Vrtec je super in nič ni lepšega kot to, da otroci iz vrtca preživijo zanimivo dopoldne in doživijo kaj novega. Otrokom iz dveh skupin vrtca, ki zaradi prostorske stiske deluje v osnovni šoli Lesce, s...

Zanimivosti / torek, 26. april 2011 / 07:00

Vabi tudi domača hrana

Dom pod Storžičem je do poletne sezone odprt ob sobotah, nedeljah in praznikih. Veliko je novih naložb, med drugim so prenovili kuhinjo.

Zanimivosti / torek, 26. april 2011 / 07:00

Ho-ruk za postavitev mlaja

V Sori pred prvim majem tradicionalno ročno postavljajo mlaj. Letos je visok dvaintrideset metrov, kar je največ doslej.

Splošno / torek, 26. april 2011 / 07:00

Anketa: Predčasne volitve?

Odstop ministrice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je po njenih besedah posledica nepravilnosti in korupcije v vladi. Erjavec zahteva odstop DeSUS-a, kaj pa menijo o dogajanju v vladi Gorenj...

Kultura / torek, 26. april 2011 / 07:00

Šestnajst portretov za 95 let

V Kamniku so svojemu častnemu občanu dr. Niku Sadnikarju ob 95. rojstnem dnevu, ki ga je praznoval 19. aprila, pripravili prav posebno razstavo.