Skupaj proslavljajo Groharjevo leto
Devetnajstega aprila bo minilo sto let od smrti slikarja impresionista Ivana Groharja. Spomin na rojaka bodo počastili z nizom prireditev od Sorice prek Železnikov in Škofje Loke do Ljubljane.
Sorica - Občina Železniki je leto 2011 s posebnim odlokom razglasila za Groharjevo leto, dogajanjem ob stoti obletnici slikarjeve smrti pa se je pridružila tudi občina Škofja Loka, kjer je Grohar preživel del svojega življenja in se tam srečeval z drugimi impresionisti. V slikarjevi rojstni Sorici (rodil se je leta 1867), so prejšnji teden program Groharjevega leta predstavili Miro Kačar, skrbnik Groharjeve dediščine v Sorici, ter župana Železnikov in Škofje Loke Mihael Prevc in Miha Ješe.
Prireditve se v občini Železniki vrstijo že od januarja, v Škofji Loki pa se bo začelo 19. aprila s položitvijo venca h Groharjevemu spomeniku v naselju, ki nosi njegovo ime. Dan zatem bodo župani občin Železniki, Škofja Loka in Ljubljana položili venec na slikarjev grob na ljubljanskem Navju. 25. aprila bo v cerkvi v Sorici koncert tenorista Janeza Lotriča in organista Toneta Potočnika v spomin Ivanu Groharju kot glasbeniku. Sredi maja bodo v Škofji Loki odprli razstavo Ivan Grohar in opus njegovih portretov, ki jo pripravljata Loški muzej in Narodna galerija Ljubljana, njen avtor je dr. Andrej Smrekar. Osrednji dogodek Miro Kačar napoveduje za 11. junij, ko bodo v Sorici shod slovenskih in zamejskih umetnikov, dan odprtih vrat Groharjeve hiše, spominska slovesnost ob Groharjevem spomeniku v Sorici z nastopom Slovenskega okteta in glasbenika Petra Lovšina (slednji bo skupaj s Španskimi borci zvečer nastopil na akustičnem koncertu) ter začetek likovnega srečanja slovenskih študentov slikarstva. S spominom na Groharja bo zaznamovan tudi občinski praznik Železnikov. 1. julija ga bodo slavili v novi kulturni dvorani v Sorici, ki jo bodo uradno poimenovali po Ivanu Groharju, proslavili pa bodo tudi stoletnico prosvetnega društva, ki nosi slikarjevo ime. Vse do novembra se bodo vrstili dogodki v čast slikarja, ki je občutno vplival na razvoj slovenskega slikarstva in kot član četverice impresionistov utrl pot slovenski moderni umetnosti v svet.
V Škofji Loki pa glavnino prireditev načrtujejo za jesen. Pripravili bodo tradicionalno malo Groharjevo slikarsko kolonijo z razstavo, na kateri bodo sodelovali tudi umetniki iz Sel na Koroškem, Tabora na Češkem in Freisinga na Bavarskem. Odprli bodo razstavo Grohar in njegove študijske poti, pripravili srečanje loških umetnikov s kolegi iz pobratenih mest. Praznovanje Groharjeve stoletnice bodo navezali tudi na fotografa Avgusta Bertholda, ki je sodeloval s slovenskimi impresionisti in ga imenujejo kar peti impresionist, in na še enega slikarja in rojaka: Antona Ažbeta, ki je imel ob koncu 19. stoletja v Münchnu slikarsko šolo, ki so jo obiskovali tudi impresionisti. Oktobra bodo Groharjevo leto zaokrožili z razstavo razglednic Škofje Loke iz časa Ivana Groharja in predstavitvijo češkega mesta Tabor pred sto leti ter z razstavo in slovesnostjo ob razglasitvi Groharjevih nagrajencev.