Junija spet na referendum
Na izredni seji je državni zbor ta teden izglasoval referendum o zakonu o preprečevanju dela na črno, ki sta ga zahtevali opozicijski stranki SDS in SNS.
Ljubljana – Za razpis referenduma je od 78 navzočih za referendum glasovalo 28 poslancev, štirje so bili proti. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 21. aprila, referendum pa bo 5. junija. Zakon o preprečevanju dela na črno je državni zbor sicer sprejel 29. marca in naj bi strožje in učinkoviteje nadziral delo na črno. Predlagatelji referenduma pa menijo, da je novi zakon slab in ne bo učinkoviteje preprečeval dela na črno, pač pa posega v zasebnost posameznika, moteče pa je zlasti omejevanje sosedske pomoči, kar bo okrnilo že uveljavljeno solidarnost med ljudmi.
Minister za delo Ivan Svetlik je temu oporekal, češ da si bodo ljudje med seboj še vedno lahko pomagali kot prostovoljci, ne bo pa mogoče, da bi delo za soseda opravljal nekdo, ki svojo dejavnost izvaja kot profesionalec, za tem se po besedah predlagateljev zakona pogosto skriva delo na črno. Predlagateljem referenduma pa koalicijska stran očita, da jih pri tem vodijo politični motivi. Gorenjski poslanec Borut Sajovic, vodja poslanske skupine LDS, je dejal, da je v Sloveniji dela na črno veliko, več kot denimo v Avstriji in Švici, pa tudi sam iz svoje županske prakse pozna primere, ko ljudje vsak dan delajo na črno polnih osem ur, potem pa kot brezposelni vlagajo vloge za socialno pomoč, tisti, ki bi bili upravičeni, pa do njih ne pridejo. Koalicijski poslanci so ob predlogu referenduma poudarjali, da gre za popolno nasprotovanje vsem spremembam in reformam, ki jih predlaga vlada. Branko Grims (SDS) je menil, da zakon o preprečevanju dela na črno prepoveduje in sankcionira sosedsko pomoč, kar je nesprejemljivo, dotaknil pa se je tudi drugih referendumov, ki jih je predlagala opozicija. »Gre za davek na napuh tranzicijske levice, ki je porušila socialni dialog, ni upoštevala nobenih predlogov opozicije in povozila vrednote, ki veljajo v družbi,« je dejal Grims. Po njegovem bi kazalo tri referendume (še o pokojninski reformi in o arhivih) izvesti hkrati in s tem prihraniti, vladajočo stran pa obtožuje, da želi z ločenimi referendumi ta institut priskutiti ljudem.
Poslanci so na izredni seji obravnavali tudi predlog SDS za umik oznak tajnosti z vseh dokumentov, ki se nanašajo na trgovino z orožjem. Predlagali so, da se oznake tajnosti umaknejo takoj, koalicija pa je o tem predlagala pripravo zakona. Poslanci so tokrat potrdili tudi, da poslanka v Evropskem parlamentu namesto Zorana Thalerja, ki je odstopil zaradi afere v zvezi s podkupovanjem, postane Mojca Kleva iz SD. Za malce zabave sta ob koncu zasedanja poskrbela poslanca SDS iz škofjeloškega konca Milan Čadež in Milenko Ziherl, ki sta v razpravi navrgla, da jima je neugodno, ker Thaler prihaja iz njunih krajev in se je s svojim dejanjem izneveril navadam, ki veljajo tam. Predsednik državnega zbora Pavel Gantar pa je na to dejal, da poudarjanje geografskega izvora ni potrebno.