O slovenski slovstveni dediščini
Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka je v sredo pripravila pogovor o slovenski slovstveni dediščini. V Galeriji Franceta Miheliča v Kašči so predstavili knjigo dr. Marije Stanonik Zgodovina slovenske slovstvene folklore Od srednjega veka do sodobnosti. Z avtorico dela se je pogovarjala dr. Barbara Ivančič Kutin.
Dr. Marija Stanonik je bila rojena na Dobračevi v Žireh. Doktorica literarnih znanosti je zaposlena na Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU. Njeno delo je strokovnega, znanstvenega in pedagoškega značaja. Teoretično obravnava in zbira ter izdaja slovstveno folkloro, zanimajo jo mitološki in antropološki vidiki folklorizma, predvsem ljudsko slovstvo, tradicija, etnologija.
Zasnovala je in ureja zbirko slovenskih folklornih pripovedi Glasovi, v kateri je od leta 1988 do letos izšlo 39 knjig. Od 1995 predava na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani slovstveno folkloristiko in od leta 1998 prav to tudi na Oddelku za slovanske jezike in književnost Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Je članica Slovenskega pisateljskega društva, prejemnica več priznanj in Murkove nagrade za leto 2000, leta 2005 pa ji je Občina Žiri podelila naziv častne občanke.
O slovenski literaturi je bilo napisanih že več zgodovinskih pregledov, sočasno življenje slovstvene folklore pa doslej še ni doživelo monografske obdelave. Knjiga Zgodovina slovenske slovstvene folklore Od srednjega veka do sodobnosti pa to je, saj sistematično spremlja slovstveno folkloro od njenih prvih zaznav v srednjem veku do današnjega časa.