Spoštujejo človekove pravice
V petek je na Brdu pri Kranju potekala slovesnost ob dnevu Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij.
Brdo pri Kranju - Ob tej priložnosti je generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič dejal, da, če zaposleni v zaporskem sistemu svojega dela ne bodo sami spoštovali, ga tudi drugi ne bodo. Pri tem je izpostavil, da so v slovenskih zaporih lani zagotovili stabilno varnostno situacijo, pri tem pa zagotavljali visok nivo spoštovanja človekovih pravic zapornikov.
Med najpomembnejšimi pridobitvami v lanskem letu je Valentinčič omenil nov odprti oddelek in gradnjo dveh zgradb v zaprtem oddelku na Dobu, s čimer naj bi do poletja rešili prostorsko stisko v tem zaporu. Težave v trenutno najbolj obremenjenem slovenskem zaporu, v zavodu Ljubljana, pa zaenkrat rešujejo s premestitvami zapornikov, ob tem pa razmišljajo, da bi zaradi pomanjkanja državnih sredstev nadomestno zgradbo ljubljanskega zapora zgradili z javno-zasebnim partnerstvom. Lani so imeli v zaporih velik porast števila t. i. vikend zapornikov, kar osemdeset odstotkov novih zapornikov pa ima kazni do dveh let zapora. Prav zato bi lahko po besedah Valentinčiča sodišča pogosteje izrekala nadomestni kazni – hišne pripore ali družbeno koristno delo.
Ob odsotnosti pravosodnega ministra Aleša Zalarja je navzoče pozdravil tudi državni sekretar Boštjan Škrlec in ob tem spomnil, da te dni mineva enajst let od prvega slovenskega zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Po njegovih beseda je zaporski sistem možno vedno kritizirati, saj je za nekatere premalo, za druge pa preveč strog.
Ob tej priložnosti so podelili tudi priznanja ministra za pravosodje najzaslužnejšim delavcem na področju izvrševanja kazenskih sankcij. Najvišje priznanje – plaketo za posebne dosežke je prejela Edita Mejač, direktorica zavoda za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni Celje.