Jože Kopeinig in Hanzi Filipič

Mohorjeva: tradicija in prihodnost

Danes ob 19. uri se bodo v Viteški dvorani Križank v Ljubljani z branjem del Janija Oswalda začeli 9. koroški kulturni dnevi. Jutri, 9. aprila, ob 11. uri bodo v Mini teatru na Križevniški ulici v Ljubljani nastopili lutkarji iz Šmihela, v ponedeljek, 11. aprila, ob 18. uri pa bo na Ljubljanskem gradu odprtje razstave slikarke Zorke Weiss. V torek ob 11. uri bodo v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa predstavili štiri nove knjige o zgodovini in kulturi Slovencev na Koroškem. Koroški dnevi bodo končani v petek, 15. aprila, ko bo ob 19. uri v Slovenski filharmoniji v Ljubljani koncert mešanega pevskega zbora Danica iz Št. Primoža in Tria Korotan.

S simpozijem na Svetovnem vrhu knjige v Cankarjevem domu v Ljubljani je Mohorjeva založba iz Celovca začela praznovanje 160-letnice svoje ustanovitve. Simpozij je s svojo udeležbo počastil tudi avstrijski veleposlanik v Ljubljani dr. Erwin Kubesch.

»Slavljenka je kljub 160 letom ostala mladostna, čvrsta in podjetna. V zibel so jo leta 1851 položili trije modri možje, duhovniki Andrej Einspieler, Anton Janežič in škof Anton Martin Slomšek. Mohorjeva je postala sopotnica slovenskega naroda, njegova opismenjevalka in učiteljica, kot je dejal pisatelj Prežihov Voranc. Ob celovškem deblu sta se razrasli celjska in goriška veja, ki skupaj povezujejo Slovence v Avstriji, v Italiji in v Sloveniji. Pod streho svoje hiše v Celovcu je Mohorjeva sprejela slovenske dijake, dvojezično šolo in vrtec, organizacije koroških Slovencev in v lastni tiskarni razvijala tiskarsko dejavnost,« je povedal predsednik Mohorjeve založbe Celovec Jože Kopeinig. Razburljivo pot od ustanovitve do danes je opisal glavni urednik Mohorjeve mag. Hanzi Filipič. Leta 1860 je imela tisoč članov, leta 1887 petintrideset tisoč, deset let kasneje 75.000, leta 1918 pa kar 90.500 članov. Takrat so imeli »mohorjevke« v vsakem drugem slovenskem domu! Postala je strah nemških nacionalistov. Leta 1919 so tiskarno zaradi nevarnosti zaplembe skrivoma preselili na Prevalje in kasneje v Celje, kjer je nastala prva podružnica Mohorjeve. Ker je v Italiji Mussolini prepovedal uvoz knjig, so leta 1924 ustanovili Mohorjevo še v Gorici, kjer deluje še danes. Leta 1940 je Hitlerjeva oblast Mohorjevi v Celovcu zaplenila vse premoženje in uničila bogate knjižne zbirke. Leta 1945 je celovška Mohorjeva znova oživela in leta 1948 že izdala prvi knjižni dar.

Danes je Mohorjeva ugledna založba. Dve tretjini njenega programa, ki obsega tudi učbenike za slovenske šole na Koroškem, je slovenskega, tretjina pa nemškega. O pomenu Mohorjeve sta govorila še zgodovinar Jože Dežman in direktor predstavništva celovške Mohorjeve v Ljubljani Martin Lisec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sobota, 4. julij 2015 / 09:06

V urbanih ritmih

Že prvi Flow festival ni pustil ravnodušne množice navdušencev, ki so v metropoli tri dni lahko uživali v plesnih koncertih, urbani sceni in kulinaričnih dobrotah. V Kranju včeraj začetek SubArt festi...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Polnokrvna dnevna nadaljevanka

Medtem ko so si gledalci prvi del nove dnevne nadaljevanke Strasti v ponedeljek zvečer lahko ogledali v domačih naslanjačih, pa je bila na Ljubljanskem gradu gala projekcija prve epizode za izbrane po...

Prosti čas / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Gino ponuja srečo

Gino, pevec iz Kranja, je izdal prvi samostojni album z naslovom Sreča.

Zanimivosti / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Zlati spomini na Kranj

Najboljši kranjski spominek za leto 2008 so trije zvezki Zlati spomini avtorjev Aljaža Primožiča in Verene Vidrih Perko.

Kronika / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Kriminal

Poskušala oropati zlatarno Bled - V sredo ob 18. uri sta neznanca poskušala oropati prodajalno na Bledu, je sporočila policija, po naših podatkih pa n...

Kranj / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Plače boljše, gasilcev premalo

Kranjski poklicni gasilci so zadovoljni z novim plačnim sistemom. Problem, s katerim se še ubadajo, je premalo zaposlenih gasilcev na število intervencij.