Zbornik Žabnice in okoliških vasi
V zborniku petih vasi je zbranih 77 prispevkov, ki so razdeljeni v tri poglavja.
Žabnica - Krajevna skupnost Žabnica je v teh dneh izdala zbornik vasi Žabnica, Bitnje, Šutna, Dorfarje in Forme. Knjigo z naslovom Na robu pojoče ravnine so izdali ob prazniku krajevnih skupnosti Žabnice, Bitenj in Jošta ter ob petstoletnici velikega potresa (26. marca 1511), v njej pa je objavljenih 77 prispevkov, ki jih je napisalo 27 avtorjev.
Po besedah predsednika uredniškega odbora Janeza Šifrerja je prva ideja o izdaji zbornika nastala že med pripravami na tisočletnico Žabnice v letu 1972 v krožku, ki ga je vodila njegova mati Antonija Šifrer, po domače Gregorčeva mama. Že tedaj je bilo zamišljeno, da bi zbornik nastal za celotno območje vasi Žabnica, Bitnje, Šutna, Dorfarje in Forme, ki so bile ves čas zgodovinsko povezane. Tedaj zbornika zaradi pomanjkanja denarja niso izdali, se je pa zato v osebnem arhivu Gregorčeve mame začelo nabirati ogromno prispevkov o krajevni zgodovini in tukajšnjih ljudeh. Prav omenjeni arhiv, ki ga je po smrti Gregorčeve mame v večjem delu uredil Lojze Zavrl iz Srednjih Bitenj, je bil glavna podlaga za izdajo zbornika Na robu pojoče ravnine.
Vsebina zbornika je razdeljena v tri poglavja; prvo je posvečeno spominu na Antonijo Šifrer – Gregorčevo mamo, sledi mu najobsežnejše poglavje Gradivo in spomini, v katerem so zbrani različni prispevki o zgodovini omenjenih vasi, pomembnih objektih, društvih in prebivalcih, v tretjem poglavju pa je zbrano leposlovje s tega območja, je pojasnil glavni urednik Franc Podnar, nekdaj direktor Loškega muzeja. Med drugim zbornik vsebuje prispevke o različnih zgodovinskih dogodkih, geografskih značilnostih, trgovinah, gostilnah, čevljarjih, mesarjih, krojačih, kovačih, gruntih, cerkvah, zadrugah, šoli, pošti, nekdanji železniški postaji, športu …