Odpadki niso zgolj nadloga
Večina mladih se že zaveda pomena ločenega zbiranja odpadkov, pri tem pa ima zanje veliko vlogo okoljska vzgoja, ki naj bi jih motivirala, da odpadki niso zgolj nekaj, česar se želijo znebiti.
Kranj – Glavni namen okrogle mize, ki so jo konec prejšnjega tedna pripravili v prostorih kranjske občine, je bila predstavitev rezultatov raziskave o ločenem zbiranju komunalnih odpadkov med dijaki, ki jo je v dveh krogih, septembra in decembra lani, izvajala Fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru, sodelovala pa sta tudi Branko Jarc s Tehniškega šolskega centra Kranj in Petra Matos iz društva Ekologi brez meja.
Kot je znano, je lani na pobudo družbe Sava Tires zaživela kampanja okoljskega ozaveščanja srednješolcev Pozor(!)ni za okoljem, v okviru kampanje pa je bilo ustanovljeno partnerstvo med Savo Tires, Mestno občino Kranj, Zavodom za zdravstveno varstvo Kranj, Komunalo Kranj, Loško Komunalo, družbo Dinos, društvom Ekologi brez meja, Fakulteto za organizacijske vede ter sedmimi srednjimi šolami iz Kranja in Škofje Loke, katerih dijaki so dva meseca tudi tekmovali v ločevanju odpadkov.
»Ponosen sem, da je kampanja tako lepo zaživela, še posebno sem zadovoljen, ker je pobuda zanjo prišla s strani zaposlenih v Sava Tires. S pomočjo drugih partnerjev je bila dobro sprejeta, pomembno pa je, da vsi skupaj skušamo ugotoviti, kaj lahko storimo, da bi spodbudili okolju prijazno naravnanost,« je poudaril glavni direktor Goodyear Dunlop Tires CSEE in Save Tires Thierry Villlard in dodal, da je vesel, ker se bo kampanja nadaljevala v razširjeni obliki. Kot je povedala pooblaščenka za varstvo okolja v Savi Tires Renata Košir, bodo namreč kampanjo letos razširili tako vsebinsko kot geografsko, saj bodo k sodelovanju povabili dijake vseh gorenjskih srednjih šol. Za njih pripravljajo izbor okoljskih ambasadorjev, tako imenovanih Eko frendov, predavanja ter vodene oglede praktičnih postopkov ravnanja z različnimi odpadki.
Da se mladi vedno bolj zavedajo pomena skrbi za okolje, je namreč pokazala tudi raziskava odnosa dijakov do ločenega zbiranja odpadkov, saj v povprečju 60 odstotkov že ločeno zbira odpadke, večina pa jih meni, da je ločevanje odpadkov nujno potrebno. Kot je povedal Marjan Senegačnik iz Fakultete za organizacijske vede, pa je sedaj velik izziv spreminjanje mišljenja o odpadkih, saj še vedno velik delež dijakov meni, da so odpadki nekaj, česar se je treba znebiti, in ne koristen vir sekundarnih surovin. Na to je opozorila tudi podsekretarka na Ministrstvu za okolje in prostor Tanja Gomišček in predstavila tudi alarmantne številke glede zavržene hrane, saj jo kar tretjina konča v odpadkih.
Direktor Komunale Kranj Aleksander S. Zupan je spregovoril o sistemu ločenega zbiranja odpadkov od vrat do vrat, s pomočjo katerega se je količina odpadkov v kranjski občini bistveno zmanjšala, vsi udeleženci okrogle mize pa so poudarili, da se je treba zavedati, da je pri skrbi za okolje pomemben vsak posameznik, čeprav so mladi priznali, da je za večino mladih vendarle potrebna motivacija. Tako so se na tekmovanju v ločenem zbiranju odpadkov minulo jesen najbolje odrezali dijaki, učitelji in sodelavci Srednje šole za lesarstvo iz Šolskega centra Škofja Loka, ki jih je k vestnem ločevanju odpadkov motivirala tudi razpisana nagrada, koncert skupine Zmelkoow.