Žan Benedičič si v dresu Milana želi igrati čim dlje. Pogodbo ima za štiri leta. (Foto: osebni arhiv)

Igra za veliki Milan

Šestnajstletni nogometaš Žan Benedičič si je z dobro igro zagotovil mesto v prvi enajsterici AC Milana. Načrte mu je pred kratkim prekrižala poškodba. Včeraj je bil operiran, sezone pa je zanj konec.

Za katero ekipo igrate?

»Sem v ekipi letnika 1994, čeprav sem leto mlajši. Ob začetku leta so me takoj prestavili v kategorijo višje. Sem eden izmed treh slovenskih nogometašev v Milanu. V moji starostni kategoriji je v klubu 31 igralcev iz vseh koncev sveta.«

V Milanu igra še en nekdanji Triglavan, Uroš Palibrk. Vam da kakšen nasvet?

»Z Urošem sva v dobrih odnosih in se občasno skupaj odpraviva v center Milana. Da mi tudi kakšen nasvet, kako se je treba dokazovati v kategoriji, v kateri igra, in kakšne stvari se dogajajo. Vseeno ni lahko, tudi če si boljši od soigralcev, ki igrajo na tvojem položaju. Imava pa vsak pred sabo svojo kariero. Ime si narediš sam in sami se dokazujemo in potrjujemo, zakaj in zaradi katerih sposobnosti igramo v selekcijah Milana.«

Kako ste zadovoljni z napredkom?

»Napredek je velikanski, kar je seveda razumljivo, saj v Sloveniji ni pogojev, ne finančnih in ne ostalih za vzgojo in delo na takem nivoju, kot je tukaj.«

Kako pa so z vami zadovoljni delodajalci?

»Mislim, da so zelo zadovoljni. V tem času sem pokazal, da sem si močno prigaral igranje tukaj.«

Ste član prve enajsterice?

»Sem v prvi enajsterici. Priboril sem si jo v prvih dneh tega leta. Igram na položaju veznega igralca, na katerem sem igral že v Sloveniji.«

Katere so največje razlike pri treningu v Sloveniji in sedaj?

»Treniramo dve uri in pol na dan. Treningi so razdeljeni na več delov: s trenerji za koordinacijo, s trenerji za tehniko, zadnji del pa je z glavnim trenerjem, kjer delamo na taktiki ekipe. To so največje razlike, seveda poleg pogojev, ki jih imamo. Na primer oprema je vsak dan nova in očiščena, tako da so te stvari na ravni, kot je normalno za takšen klub.«

Kako poteka vaš dan?

»Ob osmih zjutraj grem v šolo, kjer sem do druge ure popoldne. Potem imamo kosilo, ob treh pa sledi odhod na trening. Vrnem se nekaj pred sedmo zvečer.«

Kako dobro že govorite italijansko?

»Italijansko govorim tekoče. Je lahek jezik za učenje.«

Je z vami še vedno oče?

»Od novega leta ne živi več tukaj. Prihaja le še enkrat do dvakrat na mesec. Preselil sem se v klubski internat, kjer živim z drugimi soigralci, ki so oddaljeni od svojega doma.«

Vas je organiziranost kluba v čem presenetila?

»Milan je kot klub neverjetno dobro organiziran. Kljub temu da sem prišel v klub iz druge države, se počutim cenjenega, kar se po mojem mnenju ne dogaja v vseh tako velikih klubih. Edina stvar, ki me je presenetila, je, da resnično veliko dajo na mladinski pogon in vanj ogromno vlagajo.«

Pred kratkim ste imeli smolo in se poškodovali.

»Na tekmi je prišlo do hujše poškodbe, a to je del športa in nikoli ne bom popustil zaradi poškodb. Strgano imam križno vez in zame je letošnja sezona končana. Operiran bom v centru Milana, kjer me bo operiral vrhunski kirurg AC Milana. Operacija bo v sredo, 23. marca.«

To pomeni, da odpadejo tudi reprezentančne tekme.

»Moral bi sodelovati na tekmi proti Angliji in sedaj proti Franciji, a žal je prišlo do poškodbe. Po operaciji se bom pripravil psihično in fizično in počakal na vpoklic in na evropsko prvenstvo U17, ki bo prihodnje leto v Sloveniji.«

Boste po sezoni ostali pri Milanu?

»Da. V Milanu bom ostal še kar nekaj let. Upam, da čim dlje. Pogodba me veže še za štiri leta.«

Spremljate tekme Triglava?

»Rezultate mojega matičnega kluba spremljam redno. Nekdanje soigralce pa na stadion v Kranj pridem pogledat, ko le imam možnost. Domov prihajam enkrat ali največ dvakrat mesečno.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 26. junij 2020 / 14:46

Zaključek sezone je negotov

Kranjski vaterpolisti, ki imajo v tej sezoni že lovoriko pokalnih prvakov, so si želeli tudi zaključka državnega prvenstva, s čimer pa se v nekaterih klubih niso strinjali.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 19. februar 2016 / 13:57

Podobe, ki odpirajo oči

Fotograf Matic Zorman je prejemnik letošnje nagrade neodvisne fotografske organizacije World Press Photo, najprestižnejšega fotografskega priznanja na svetu.

Slovenija / petek, 19. februar 2016 / 13:46

Širi se strah pred migranti

Slovenija sprejela nove ukrepe za obvladovanje migrantskega toka. Negotovost glede morebitne namestitve migrantov v Baumaxovem poslopju širi strah. Za jutri napovedan protestni shod.

Slovenija / petek, 19. februar 2016 / 13:43

Neža Einspieler nova direktorica zveze

Slovenska gospodarska zveza iz Celovca, osrednja gospodarska ustanova Slovencev na Koroškem in članica koroškega gospodarskega zborničnega sistema ima novo direktorico. Upravni odbor je s februarje...

Bled / petek, 19. februar 2016 / 13:33

Pokal Bleda v zimskem plavanju

Bled – Na Bledu bodo jutri spet gostili pokal Bleda v zimskem plavanju. Registracija in prijava udeležencev bo potekala od 9. do 10. ure na prizorišču pokala, to je na zunanjem kopališču Grand hote...

Kultura / petek, 19. februar 2016 / 13:32

Razstavlja Sergeja Gartner

Škofja Loka – Danes ob 19. uri odpirajo v Sokolskem domu razstavo slik Sergeje Gartner iz Selške doline, natančneje iz Selc. Študirala je likovno pedagogiko na Pedagoški fakulteti in pri doc. dr. J...