Tomo Križnar, gost 108. Glasove preje, je povedal, da s kamerami za deset evrov preprečuje posilstva in druga grozodejstva. Upa, da bodo tudi na ta način obstala tradicionalna ljudstva, ki jih imamo za necivilizirane. (Foto: Gorazd Kavčič)

Govorimo s srcem, z orožjem ni šlo

"Po vsem svetu moramo poskrbeti za svoje brate in sestre, za manj privilegirane, sicer bomo propadli kot rimska civilizacija," je ena izmed misli Toma Križnarja, gosta 108. Glasove preje.

Kranj – V Afriki, v Sudanu, Nubskih gorah in ob Modrem Nilu vlada vojna za surovine, za nafto in vodo. Bojujejo se velike sile, ki jih vodita Amerika in Kitajska. »Vojne so drage, zato se za velike sile bojujejo afriški domačini in arabska nomadska plemena, oboji v imenu preživetja,« je ob predstavitvi knjige Nafta in voda povedal gost Glasove preje Tomo Križnar, ki jo je tokrat gostila Fakulteta za organizacijske vede v Kranju.

Z voditeljem Mihom Nagličem sta spregovorila tudi o njegovem nizkocenovnem boju (z internetnimi kamerami) proti vojni in genocidu nad, tako Križnar, divjaki: »Narobe je vse, ki ne živijo znotraj mestnih zidov, razglasiti za divjake. Teh je danes še zelo malo, mi pa jim pravimo celo teroristi. Pa niso, so le borci za svobodo.« Njegova vloga, poznamo ga kot svetovnega popotnika, humanitarnega delavca in pisca številnih knjig, je v preprečitvi nove krize, novega konflikta, sam se boji, da takšna pot vodi do nove vojne.

Verjame, da lahko tudi Gorenjci spremenimo odnos do tradicionalnih ljudstev, čeprav zgolj skozi pogovore, filme, knjige. »Dovolj bo, če odpremo srce in čutimo za njih. Za mala ljudstva, ki izginjajo. Naj vas ujame bolečina teh ljudi. Potem bodo ukrepali tudi politiki,« pravi Križnar. Na preji je spregovoril o najnovejših projektih, sodelovanju s pokojnim predsednikom Janezom Drnovškom, odzivih uradne ameriške administracije, sodelovanju z Mio Farrow, neučinkovitosti humanitarnih organizacij, o pozitivnih posledicah mešanja kultur in tudi povsem osebno zgodbo, boju za skrbništvo lastne hčere.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:08

Kaktus z več kot sto cvetovi

Naklo – Magda Štilec je potaknjenec kaktusa dobila od svoje mame pred mnogimi leti in zrasel je v mogočno rastlino. Ampak toliko živopisnih cvetov, kot jih ima letos, kaktus še ni imel. Magda Štile...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Bojan Križaj ni več direktor

Nekdanji odlični tržiški smučar je bil v iskanju denarja za slovensko alpsko smučanje očitno premalo uspešen.

Slovenija / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Waltin je novi selektor hokejske reprezentance

Od danes naprej ima naša hokejska reprezentanca novega selektorja, to je izkušeni 54-letni Šved Mats Waltin.

Slovenija / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Z Zvonetom nazaj v Afriko

Ob okrogli polstoletnici si človek lahko želi marsikaj, eden naših najbolj znanih svetovnih popotnikov Zvone Šeruga pa si je po skoraj dveh desetletjih spet zaželel potovanja z motorjem v Afriko.

Kronika / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Nesreče

Padel pod traktor Košiše - V petek okoli 16.30 so Policijsko postajo Kamnik obvestili, da se je v gozdu pri kraju Košiše smrtno ponesrečil 75-letni do...

Kranj / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Večina volivcev za Tenetiše

Na referendumu je 85,19 odstotka volivcev podprlo gradnjo centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Civilna iniciativa Mlaka Tenetiše pravi, da je referendum padel, ker je nekaj čez tisoč tamkajšnjih...