
Obnova šole v Dražgošah
V Dražgošah bodo letos začeli obnavljati dotrajano šolo. Najprej bodo zamenjali streho, ki že vrsto let zamaka, in objekt nadzidali za eno etažo, v prihodnjih letih bodo zgradili tudi telovadnico.
Dražgoše – Dobrih petdeset let staro podružnično šolo v Dražgošah, ki jo v tem šolskem letu obiskuje osemnajst učencev od prvega do petega razreda, je dodobra načel zob časa. Na šoli se že vrsto let soočajo s puščanjem strehe. Kot pravi vodja šole Jana Lušina, se ta problem pojavlja že več kot 25 let: »Večkrat so bila že izvedena popravila, nato je bilo običajno nekaj časa v redu, a so se težave spet pojavile. Od zadnjega popravila v lanskem letu streha ne pušča, prej pa je voda tekla skozi strop na hodnik in v učilnico.« Šola nima telovadnice, zato učenci telovadijo kar na šolskem hodniku. »Sanitarije so zelo potrebne obnove, slaba so okna v kuhinji, jedilnici in dvorani, pogrešamo tudi ustrezen prostor za učitelje in prostor za material,« je še pojasnila vodja šole.
O nujnosti obnove dražgoške šole se govori že vrsto let, pred osmimi leti so ustanovili tudi gradbeni odbor. Objekt, v katerem so poleg šole še prostori krajevne skupnosti, dvorana in stanovanje, bodo letos vendarle začeli obnavljati. V prvi fazi bodo v poletnih mesecih odstranili obstoječe ostrešje in objekt nadzidali za eno etažo, enokapno streho pa bo zamenjala dvokapnica. Vrednost del je ocenjena na šeststo tisoč evrov, v prihodnjih letih pa naj bi Občina Železniki v obnovo dražgoške šole vložila še 1,4 milijona evrov. V drugi fazi bodo namreč v novozgrajeni etaži uredili tri učilnice, knjižnico, računalniško učilnico in druge šolske prostore, v pritličju načrtujejo jedilnico, kuhinjo in vrtec z enim oddelkom, v tretji, zadnji fazi pa bodo odstranili še obstoječi prizidek in na njegovem mestu zgradili telovadnico oz. večnamensko dvorano, za katero bo občina skušala pridobiti evropska sredstva za razvoj podeželja.
S projektom obnove dražgoške šole so se na zadnji seji seznanili tudi železnikarski občinski svetniki. Katarina Peternelj (SD), sicer tudi predsednica gradbenega odbora, je poudarila, da si domačini želijo, da šola ostane v vasi in da bodo novo večnamensko dvorano uporabljala tudi aktivna društva, ki jih v Dražgošah ne manjka. Na drugi strani je bilo slišati nekaj očitkov na visoko vrednost projekta ter da bo nadzidan objekt prevelik in ne bo sodil v vaško okolje. Nekateri so imeli pomisleke o smiselnosti odprtja vrtca, Peterneljeva pa je ob tem pristavila, da bi hkrati rešili tudi jutranje varstvo učencev, ki se zdaj začne le uro pred poukom, zaradi česar imajo nekateri starši težave.