Najbližji sosed bioplinarne v Pirničah pravi, da bi jo morali podreti in postaviti na primernejši lokaciji.

Krajani opozarjajo na smrad

Bioplinarna v Pirničah, edina na Gorenjskem, še vedno ne obratuje, krajani pa opozarjajo na smrad iz skladiščene silaže in trdijo, da projekt ni v skladu s prostorsko ureditvenimi pogoji za to območje.

Zg. Pirniče – V Zgornjih Pirničah so sredi junija lani odprli bioplinsko elektrarno Organica - Petač z močjo enega megavata, ki jo je postavilo mariborsko podjetje Keter Organica, lastnik pa je Miha Petač z znane pirniške kmetije Mihovec. Bioplinarna še vedno ne obratuje, saj nima uporabnega dovoljenja.

Gradbeno dovoljenje iz leta 2007 je bilo pridobljeno za selitev kmetije ven iz vasi, na prvo kmetijsko območje pod vasjo. Pridobljeno je bilo za gradnjo stanovanjske hiše, hleva, naprave za bioplin in pripadajočih naprav: treh silosov, tovorne tehtnice in transformatorske postaje. Za zdaj pa tam stoji le velika bioplinarna, ki naj bi elektriko proizvajala tudi iz koruzne silaže. Slednjo ima Petač že skladiščeno.

Zahtevali bodo revizijo

V soboto so se krajani zbrali z namenom, da opozorijo na smrad, ki se je širil iz dveh kupov silaže, pripravljenih v letih 2005 in 2009, ki sta bila medtem že prepeljana v nov betonski silos. Trdijo še, da v svojo neposredno bližino niso dobili objekta, kakršen je bil predviden po gradbenem dovoljenju. »Na to lokacijo so navozili ogromno silaže. Smrad se širi čez celotne Pirniče. Opazili smo celo že podgane in miši, kar imam tudi dokumentirano. Tukaj so bile ene najbolj elitnih parcel v bližini Ljubljane, sedaj pa smo sredi dreka,« je povedal Franci Lavrinc, najbližji sosed bioplinarne, in dodal: »Meja moje parcele je od prvega objekta, konkretno od silosa, oddaljena vsega dobrih šest metrov. Na opozorilni tabli na njem piše, da je velika nevarnost eksplozije, v desetmetrskem pasu pa je prepovedano kajenje in kurjenje odprtega ognja, kar pomeni, da ta vpliv sega kar štiri metre v mojo parcelo. V gradbenem dovoljenju je predviden za polovico manjši silos. Vse skupaj je predimenzionirano in tudi tehnologija je druga. Na nikogar ne želim kazati s prstom, zahtevali pa bomo revizijo postopka izdaje gradbenega dovoljenja. Mislim, da je bilo nekaj hudo narobe.« Lavrinc rešitev vidi v rušitvi objekta in postavitvi na drugi lokaciji, ki ne bo v bližini hiš. Na sobotni protestni zbor so povabili tudi občinske svetnike, predstavnike Občine Medvode na čelu z županom in Sveta Krajevne skupnosti Pirniče. Na upravni enoti poteka postopek za izdajo spremenjenega gradbenega dovoljenja, občinski svetniki pa naj bi v kratkem v odločanje dobili obvezno razlago, če je mogoče prostorsko ureditvene pogoje za to območje razumeti tako, da je možna v prvi fazi le gradnja objektov za proizvodnjo bioplina, kmetije in stanovanjskega objekta pa kasneje. »Pričakujem, da bodo svetniki odločitev sprejeli odgovorno. Zadnja ustanova pa je upravno sodišče. Če so zaščitili ptice na Volovji rebri, bodo pa še Pirničane,« je še dejal Lavrinc.

Do dovoljenja po običajnem postopku

Lastnika bioplinarne Miha Petača na srečanje ni bilo, je pa prišel njegov oče Jernej Petač, ki je kmetijo predal sinu. Znano je, da si je že vrsto let prizadeval za selitev kmetije pod vas, kjer je sedaj bioplinarna. »Prišel sem, ker sem videl, da se je zbralo toliko ljudi, vabila pa nisem dobil. Štirinajst let sem čakal na gradbeno dovoljenje in to lokacijo so kot primerno izbrali urbanisti. Tukaj je bila razpršena gradnja, bližnjih sosedov ni bilo. Vse procedure za pridobitev gradbenega dovoljenja so potekale po običajnem postopku. Zgrajena bioplinarna je v primerjavi z dovoljenjem drugačna le v tem, da so bili načrtovani trije silosi, sedaj pa je eden večji. Hlev pa se še ne gradi, saj sin ni dobil dovolj kredita. Bioplinarna je zame dober, napreden projekt in v njem ne vidim nobene slabe strani. Iz nje bi se lahko ogrevalo veliko hiš,« je povedal Jernej Petač, ki pa ob tem ne zanika, da je silaža smrdela in da sosede moti hrup traktorjev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 26. junij 2019 / 14:59

Stražarja Krnskega jezera

Velika Montura (1953 n. m.) in Velika Baba (2016 n. m.) – Redko obiskana vrhova nad kočo pri Krnskih jezerih. Ena pot je markirana, druga je neoznačena. Ostaline časa, ki je minil.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 19. julij 2016 / 07:00

Vojaška vadba za prihodnost

Na vadišču Mačkovec pri Bohinjski Beli je potekal že sedemnajsti Vojaški tabor, na katerem se študenti in dijaki seznanjajo z vojaškim načinom življenja. Med več kot petdesetimi udeleženci...

Šport / torek, 19. julij 2016 / 16:20

Domžale boljše od Radomelj

Domžalski nogometaši so se z neodločenim izidom vrnili iz Belorusije, na prvi tekmi domačega prvenstva pa so premagali sosede iz Radomelj.

Cerklje na Gorenjskem / torek, 19. julij 2016 / 15:13

Na brniškem letališču tudi kartingi

Na neizkoriščenem parkirišču brniškega letališča so uredili prvi kartodrom na Gorenjskem. Odprl ga je Vladimir Stankovič, ki ob adrenalinski zabavi veliko pozornosti posveča tudi ozaveščanju o varni v...

Kranj / torek, 19. julij 2016 / 15:10

Odpadnih gum ni mogel oddati

V zbirnem centru v Tenetišah je moč odpadke oddati le popoldne, ves dan pa jih sprejemajo na Zarici.

Gorenjska / torek, 19. julij 2016 / 15:05

Spominski pohod na Triglav

Združenje borcev za vrednote NOB Radovljica in odbor veteranskih organizacij; Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Zveze policijskih veteranskih društev Sever in Zveze slovenskih častnikov so prejšnji...