Osebni izziv sta vzeli resno, 5. del
Še mesec, pa bomo sklenili skupno akcijo Gorenjskega glasa in športnega centra Prošport, ki smo jo poimenovali Preoblikujte svoje telo. Izbranki Špela Tičar in Gizela Zaplotnik sta od novembra, ko smo začeli z akcijo pod osebnim trenerstvom Damjana Frasa, dosegli viden napredek.
Kaj je bil največji dosežek v teh štirih mesecih?
Špela Tičar: »Ne ravno toliko izguba kilogramov, v tem času sem shujšala šest do sedem kilogramov, ampak bolj čvrsta koža, boljše počutje, več samozavesti.«
Gizela Zaplotnik: »V štirih mesecih sem izgubila dvanajst kilogramov. V začetku sem mislila, da bodo šli kilogrami še hitreje dol, ampak se vmes ustavi in važno je, da takrat ne obupaš. Ko pride kriza, ima zelo pomembno vlogo osebni trener, ki ti daje motivacijo. Damjan je zelo potrpežljiv. Je pravi trener, ki ti ne šteje samo korakov, minut, ampak je tisti, ki te pohvali, spodbuja, tudi ko ti ne gre … Takrat dobim neizmerno energijo. V tem času sem se tudi naučila najti ravnovesje med tem, koliko pojem in koliko se gibam.«
Katere vaje najraje počneta?
Špela Tičar: »Tek mi je v redu, še posebej zato, ker ga včasih nisem marala. Pol ure tečem na tekaču, kar bi bilo v naravi približno pet kilometrov. Orbitrek imam tudi rada: porabiš največ kalorij, pa najmanj si utrujen. Nasploh zdaj delamo še večinoma vaje za hujšanje, porabo kalorij in ne toliko na oblikovanju mišic. To še pride.«
Gizela Zaplotnik: »V glavnem smo na stezi, orbitreku, kolesu, kar mi je v redu. Tečem počasi, na tekaču »zdržim« približno pol ure, kar je izreden dosežek zame, ker nikoli prej nisem tekla. V tem mesecu računam, da bo šel še kakšen kilogram dol.«
Kakšni so načrti z aprilom, ko se akcija Gorenjskega glasa in Prošporta izteče?
Špela Tičar: »Na vrsto bo prišel tudi tek v naravi s prijateljicami.«
Gizela Zaplotnik: »S Špelo sva se dogovorili, da bova ohranili »ritem«, računava, da bova do poletja vadili še naprej po trikrat na teden. Strah me je, da ne bi zapadla v stare vzorce, to res ne bi rada nikoli več. Želim ohraniti kondicijo, ki sem jo pridobila. Pred dnevi sem bila na Joštu, do gor sem porabila dvajset minut manj kot lani. Včasih sem naredila nekaj korakov, pa sem že bila zadihana, noge so bile težke, srčni utrip se je zelo povišal, vrtelo se mi je. Tega zdaj ni. Imam občutek, kot bi imela trideset kilogramov manj, ne samo dvanajst. Imam čisto drugo življenje, tudi miselnost o športu, gibanju. Postala sem drug človek, to mi tudi drugi povejo. Tudi ko popustim in se najem ob kakšnem rojstnem dnevu, se potem več gibam, zagrizem v naprave …«
Fitnes in vodena vadba v toplejših mesecih
Fitnes in vodene vadbe so tudi poleti zelo primerni za vadbo, saj v klimatiziranih prostorih ponujajo primerno temperaturo, ki se zunaj sten velikokrat dvigne nad trideset stopinj Celzija. »V poletnih mesecih priporočam kombinacijo vadbe v naravi (kardio del) ter v fitnesu. V tem času je dovolj, da v fitnesu opravimo vadbe za posamezne sklope mišic in se pred vadbo na kardio napravah ogrejemo le toliko, da je vadba varna,« pravi osebni trener Damjan Fras in doda: »Aktivnosti v naravi, še posebej. Če jih nismo vajeni, se lotimo zjutraj ali proti večeru, ko je temperatura nižja, ne pozabimo na pokrivalo (rutka, kapica), sončno kremo za zaščito odkrite kože in pitja veliko tekočine.«
Koristi savne
»Med savnanjem se zaradi pospešenega bitja srca poveča cirkulacija krvi, koža se dobro prekrvi, pospešeno je tudi delovanje ledvic, ki izločijo strupene snovi. Savnanje je koristno tudi pri odpravi debelosti in celulita, saj pospešuje presnovo. Savna deluje sproščujoče, zato si jo mnogi privoščijo po težkih telesnih naporih, denimo po ukvarjanju s športom. Savnanje blagodejno vpliva na boleče mišice. Pore se zaradi vročine odprejo, zato je koža lepša in bolj zdrava. Poleg tega savnanje blaži artritis in dobro vpliva na težave s sinusi in alergije. Pri redni uporabi savne zmanjšujemo in odklanjamo astmo, alergijska obolenja in ekceme, bronhitis, celulit, slabo prekrvavljenost organov, koronarne krče, prehlade, vnetja, revmatizem, ishialgijo ...,« je povedal Damjan Fras in še poudaril: »Znanstveniki so ugotovili, da je za nastanek grama znoja potrebno 0,586 kcal. V infrardeči (IR) savni poprečen uporabnik z lahkoto izloči vsaj 500 gramov znoja, kar predstavlja 300 kcal ali toliko, kot če bi pretekel pet do osem kilometrov. Izguba teže zaradi izgube tekočine se s pitjem nadoknadi, izguba kalorij pa ne. Pri redni uporabi IR savne lahko v tridesetih minutah potrošimo od 900 do 2400 kcal ali toliko, kot če bi pretekli devet do petnajst kilometrov.«