Znati morajo prav izbrati
Na letošnjem otroškem parlamentu, ki so ga minulo sredo pripravili v Kranju, so mladi skušali spoznati, kako mediji vplivajo na oblikovanje mladostnika.
Kranj – Tema letošnjega, že 21. medobčinskega otroškega parlamenta, ki ga je organiziralo Društvo prijateljev mladine Kranj, je bila vabljiva in aktualna, saj je uporaba različnih medijev med osnovnošolsko mladino razmeroma velika. Večina namreč vsaj dve uri dnevno gleda televizijo, vse več prostega časa preživljajo z internetom, na mlade pa seveda vplivajo tudi tiskani mediji.
Tako so mladi parlamentarci, ki jih je v sejni sobi kranjske občine nagovoril tudi župan Mohor Bogataj in jim predstavil delo kranjskega mestnega sveta, največ časa posvetili pogovoru o tem, kaj jim mediji pomenijo. Razdeljeni so bili v tri tematske skupine, ogledali so si tudi delo novinarjev na Radiu Kranj in v redakciji Gorenjskega glasa, na koncu pa so tisti, ki so govorili predvsem o televiziji, ugotavljali, da jih pretirano gledanje televizije lahko oddaljuje tudi od družabnosti. Tudi internet ima dobre in slabe plati, saj vsebine niso dovolj zavarovane, zato je, če mu to dopustimo, lahko tudi nevaren in ne le koristen. Ugotavljali so tudi, da mladi v časopisih najraje spremljajo zabavne vsebine, radi pa bero o zvezdnikih in športu. Branje je za večino koristno, treba pa je ločiti med resnim in rumenim tiskom.
Ob koncu skupnega druženja prek sto učencev iz kranjskih in sosednjih šol so zbrali tudi tri predstavnike, ki jih bodo zastopali na nacionalnem otroškem parlamentu, ki bo 21. marca v dvorani Državnega zbora Republike Slovenije v Ljubljani. To bodo Ervin Smajič, Kršana Košir in Franci Novak.