Leto 2011 je alpsko leto
Na Brdu je potekala 11. Alpska konferenca pod naslovom Alpe kot razvojni potencial Evrope, s čimer je Slovenija končala dveletno predsedovanje Alpski konvenciji in to nalogo predala Švici.
Brdo - Eden od dosežkov predsedovanja Alpski konvenciji je širitev na območje dinarskega loka, saj so kot nadaljevanje Alpske konference pripravili tudi prvo Dinarsko konferenco in podpisali Resolucijo o trajnostnem razvoju Dinarskega gorstva. Alpska konferenca je zaznamovala tudi dvajsetletnico podpisa Alpske konvencije, ki jo je sklenilo osem alpskih držav in Evropska unija z namenom spodbujanja trajnostnega razvoja na območju Alp in zavarovanja interesov tamkajšnjega prebivalstva. Kot je povedal gostitelj srečanja, slovenski minister za okolje Roko Žarnić, smo v Sloveniji v času predsedovanja Alpski konvenciji namenili veliko časa dvigu prepoznavnosti konvencije in alpskega prostora doma in okrepili sodelovanje z alpskimi občinami. »Leto 2011 bi v Sloveniji brez zadržka lahko poimenovali tudi »alpsko leto«, saj v njem praznujemo dve pomembni obletnici: 20. obletnico Alpske konvencije in 30. obletnico ustanovitve Triglavskega narodnega parka. Želimo si, da bi se začete aktivnosti nadaljevale, predvsem z vidika prihodnosti Alpske konvencije in njene regionalne dimenzije, na področju prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb, aktivnega sodelovanja v okviru konkretnih projektov tako znotraj alpskega prostora kot v sodelovanju z Dinarskim gorstvom. Tako bi zagotovili učinkovito uporabo razvojnih potencialov alpskega prostora in učinkovitejše izvajanje Alpske konvencije v praksi.«
Med dogodki Alpske in Dinarske konference se je predstavil Triglavski narodni park (TNP) v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi parka. Na torkovi slovesnosti je poleg ministra Roka Žarnića in generalnega sekretarja Alpske konvencije Marca Onida spregovoril tudi direktor Triglavskega narodnega parka Martin Šolar. V kulturnem programu sta sodelovali folklorni skupini Bled in Razor. V času konference je TNP postavil na ogled potujočo razstavo Triglavski narodni park in Alpska konvencija, katere namen je bil opozoriti na občutljiv alpski prostor z izjemno naravno in kulturno dediščino, udeleženci pa so si lahko ogledali tudi razstavo Kako otroci vidijo Triglavski narodni park, ki so jo pripravili učenci osnovnih šol iz neposredne okolice narodnega parka. V sredo so udeležence povabili na vodeno ekskurzijo v Bohinj.
Na Alpsko konferenco se je kritično odzvala Mednarodna komisija za varstvo Alp CIPRA, kjer menijo, da na njej ni bilo sprejetega nič takega, kar bi začrtalo novo smer razvoja, da dejavnost članic Alpske konvencije v zadnjih letih ni bila usmerjena v nič konkretnega, zgolj v proizvajanje dokumentov in resolucij.