Z zadnjega referenduma decembra lani (Foto: Tina Dokl)

Ne za referendumski dan

Večina poslancev je glasovala proti predlogu opozicijskih poslancev, da bi uzakonili referendumski dan.

Ljubljana - Poslanci državnega zbora so prejšnji teden odločali o predlogu štiridesetih opozicijskih poslancev, ki so se zavzeli za to, da bi uzakonili referendumski dan. Na ta dan (bila naj bi druga nedelja v maju) bi združili več referendumov. Poslanec SDS Branko Grims je dejal, da je Slovenija nastala na temelju referendumske odločitve in da je ta demokratični institut treba krepiti, z združitvijo več referendumov na isti dan v letu pa bi to zelo pocenili. Da je danes toliko referendumov, pripisuje temu, da je koalicija naredila veliko slabih zakonov (tudi ker ni upoštevala predlogov opozicije), ki so v nasprotju z javnim interesom, in ignorirala socialni dialog. Sicer pa je še dodal, da bi ob enem dnevu za več referendumov ohranili še možnost, da se z dvetretjinsko večino opredeli tudi hitrejše glasovanje v primerih, ko bi bili za to utemeljeni razlogi. Tina Teržan, državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo, je v imenu vlade poslancem pojasnila, da se za takšno rešitev ne ogrevajo, češ da bi to lahko nekatere zakone za leto ali dve blokiralo, predlagana rešitev pa bi privedla do skokovitega povečanja referendumov. V koaliciji predlagajo, da se krog mogočih predlagateljev zoži, da se v ustavno ureditev povrnejo primeri, v katerih razpis referenduma ni mogoč, in da se zahteva določen kvorum za veljavnost odločanja. Tudi v koalicijski stranki DeSUS so odrekli podporo predlogu o enem referendumskem dnevu. Poslanec Anton Urh je dejal, da je predlagana rešitev nedodelana in težko izvedljiva, češ da je pod vprašajem uveljavljanje in uporabljanje zakonov, ki so predmet referendumskega odločanja, poleg tega bi bili ljudje ob več referendumih hkrati zbegani v »poplavi listov in obkrožanja«, pomisleke pa imajo v stranki tudi zaradi referendumskih kampanj.

Prvi naslednji referendum bo 10. aprila o malem delu. Od odločitve ustavnega sodišča je odvisno, ali bomo odločali tudi o pokojninski reformi, morda pojde na referendum tudi zakon o arhivih. Odkar je Slovenija samostojna država, smo imeli že 16 referendumov, pobud zanje pa skoraj sto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 24. julij 2013 / 13:05

Umetnost izpred tisočletij

V Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju je na ogled gostujoča razstava z naslovom Življenje v glini, na kateri je predstavljena neolitska umetnost na tleh Beograda.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 15. maj 2019 / 22:01

Glasbeni večeri v Tržiškem muzeju

Tudi letos se z Glasbenimi večeri v Tržiškem muzeju obetajo raznovrstni koncerti. Prvi izmed njih bo že ta petek, ko v goste pride Andrej Šifrer.

Izleti GG / sreda, 15. maj 2019 / 22:01

Poporodne težave

Včasih slika pove več kot tisoč besed. In Carigrad me vsakič znova prevzame. In sedaj ima novo letališče, ta pa kup poporodnih težav – kot lahko razberemo iz komentarjev s spleta in namigo...

Kronika / sreda, 15. maj 2019 / 21:59

Zahteva sojenje v Republiki Srbski

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so bili za sredo razpisani trije predobravnavni naroki zoper Radeta Staniča, zastopnika Civilnega združenja za pravičnost, napredek in nadzor (CZPNN),...

Kultura / sreda, 15. maj 2019 / 21:57

Igralci s posebnimi prednostmi

Igralci s posebnimi potrebami CUDV Radovljica in uveljavljeni igralci GTČ Jesenice so letos pripravili predstavo Video klub.

Rekreacija / sreda, 15. maj 2019 / 21:53

Po ulicah Kranja tekli ponoči

Z Nočnim tekom po ulicah Kranja se je v soboto zvečer začela letošnja serija Nočni tek Slovenija 2019.