Ovadbe zaradi vodarne
Občina Kranjska Gora je za vodarno plačala skoraj 138 tisoč evrov, izkazalo pa se je, da je objekt neuporaben. Opozicija v občinskem svetu: Nekdo mora odgovarjati!
Kranjska Gora – V Kranjski Gori se že vrsto let soočajo s problemom slabe kakovosti pitne vode, saj je zlasti ob hudem deževju voda pogosto kalna in jo je treba prekuhavati. Zato so se na Občini Kranjska Gora leta 2008 odločili, da bodo kupili sistem za ultrafiltracijo pitne vode. Za izvajalca za postavitev vodarne je bilo izbrano podjetje MF Plus iz Ljubljane, ki je ponudilo najnižjo ceno. Objekt so postavili, v začetku leta 2009 pa so na primopredaji objekta odkrili več pomanjkljivosti. Teh izvajalec ni odpravil in tudi na drugem pregledu se je izkazalo, da je voda motna, pretok vode premajhen, poraba elektrike pa prevelika. Izvajalec tudi ni izročil atestov in certifikatov za ultrafiltracijske membrane. Ko je Občina Kranjska Gora preverila na carinski upravi, kakšni filtri so bili uvoženi, se je izkazalo, da je izvajalec uvozil filtre za odpadno in ne za pitno vodo! Ker na pozive za odpravo pomanjkljivosti in nato za vračilo kupnine ni bilo odziva, je Občina Kranjska Gora podala tožbo zoper podjetje MF Plus in kazensko ovadbo zoper njegovega direktorja zaradi suma storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije. Občina je namreč podjetju že nakazala skoraj 138 tisoč evrov, kar je 84 odstotkov pogodbene vrednosti. »Vložili smo tožbo za vračilo kupnine, plačilo pogodbene kazni in povrnitev škode ter kazensko ovadbo zoper odgovorno osebo, saj sumimo, da je šlo za poskus poslovne goljufije. Kot smo izvedeli, so postopki v fazi preiskave,« je povedal kranjskogorski župan Jure Žerjav.
Z dosedanjimi postopki pa ni zadovoljna opozicija v občinskem svetu, zato je skupina občinskih svetnikov na čelu z Robertom Plavčakom zahtevala sklic izredne seje o tej problematiki. Župan je sejo sklical za prejšnji petek zvečer, udeležilo pa se je je le osem svetnikov, zato ni bila sklepčna. »Plačali smo skoraj 140 tisoč evrov, dobili pa nič! Gre za oškodovanje javnega premoženja, župan pa je leto in pol molčal in o problemu ni obvestil niti občinskega sveta niti javnosti. Očitno mora biti nekaj hudo narobe, če se župan ni pripravljen soočiti s problemom in se njegova koalicija noče pogovarjati o tem. Tak odnos kaže na veliko aroganco župana,« je bil kritičen Plavčak. Po njegovem mnenju je bila komisija za izbor izvajalca za postavitev vodarne sestavljena nestrokovno, izbrala je podjetje brez referenc, prav tako občinski svetniki niso videli zapisnika o izbiri izvajalca niti pogodbe. Župan Jure Žerjav je zagotovil, da bodo problematiko obravnavali na naslednji redni seji občinskega sveta konec marca. Poudaril pa je še, da je kljub neobratovanju vodarne pitna voda v Kranjski Gori zdaj, na vrhuncu turistične sezone, neoporečna.