Banka Koper tudi lani z dobičkom
Banka je lani ustvarila 17,4 milijona evrov čistega dobička in se uvrstila med tri najbolj dobičkonosne banke v Sloveniji.
Kranj – Banka Koper, ki ima svojo poslovno enoto tudi na Gorenjskem, je lani podobno kot druge banke v Sloveniji občutila posledice gospodarske krize, upada gospodarske aktivnosti, visoke zadolženosti podjetij in skromnega kreditnega povpraševanja, a je kljub temu ohranila stabilno poslovanje in se po dobičkonosnosti uvrstila med tri najuspešnejše banke. Ustvarila je 21,3 milijona evrov bruto dobička (6,9 milijona manj kot leto prej) in 17,4 milijona evrov čistega dobička, s čimer je dosegla 7,6-odstoten donos na kapital pred obdavčitvijo in 0,9-odstoten donos na aktivo pred obdavčitvijo. Ob koncu leta je imela 2,26 milijarde evrov bilančne vsote, kar je skoraj 167 milijonov evrov ali 6,9 odstotka manj kot leto prej. Po bilančni vsoti se je s 4,5-odstotnim tržnim deležem uvrstila na osmo mesto med bankami v Sloveniji.
V banki se je podobno kot v slovenskem bančnem sistemu lani nadaljeval zastoj posojilne aktivnosti. Posojila nebančnemu sektorju so se jim zmanjšala za 83 milijonov evrov, na to pa sta vplivali tudi zaostrena politika glede zavarovanja posojil in usmeritev v omejevanje izpostavljenosti z velikimi zneski posojil. Ob vsem tem jim je uspelo okrepiti tržni delež kreditiranja prebivalstva, posojila prebivalstvu so bila v primerjavi z letom prej višja za 52 milijonov evrov. Gospodinjstva so se zadolževala predvsem dolgoročno v evrih. In kako je bilo z zbiranjem vlog? Obseg vlog podjetij in drugih pravnih oseb se je v primerjavi s predlani povišal za 26,3 milijona evrov, vloge gospodinjstva pa za 35,3 milijona.
Banka povečuje kapitalsko ustreznost in ohranja visoko mednarodno bonitetno oceno. Kapitalsko ustreznost uravnava s povečevanjem rezerv iz dobička. Ob koncu leta je količnik kapitalske ustreznosti znašal 12,04 odstotka, po pripisu 70 odstotkov lanskega dobička v rezerve pa 12,66 odstotka. Kar zadeva bonitetno oceno, ji je bonitetna agencija Fitch Rating iz Londona za lani znova potrdila visoko bonitetno oceno. Tako ostaja dolgoročna ocena bonitete A+, kratkoročna F1, ocena bonitete glede na zunanjo podporo 1, posamična ocena C ter stabilna napoved dolgoročne ocene.