Kamniških šol ne bodo rušili
Občina Kamnik nima denarja za uresničitev projekta obnove in gradnje obeh mestnih šol izpred treh let, zato na novo ne bodo gradili. Letos začetek obnove OŠ Toma Brejca.
Kamnik – Kamniški svetniki so na prvi izredni seji v tem mandatu v maratonski sedemurni razpravi odločali o tem, kako čim prej in čim ceneje obnoviti obe mestni šoli, ki sta že povsem dotrajani.
Izkazalo se je, da je Plan 2008, kakor so poimenovali projekt, ki so ga sprejeli svetniki prejšnjega mandata in je predvideval rušitev in novogradnjo OŠ Frana Albrehta in obnovo ter prizidek k OŠ Toma Brejca, čeprav je tik pred izdajo gradbenega dovoljenje, predrag. Občina je sicer ustanovila poseben sklad za šole, a se je v njem za 23 milijonov vredno investicijo nabralo le šest milijonov. Prav tako je demografska analiza pokazala, da bo šolskih oddelkov potrebnih več, kot bi jih s tem projektom lahko zagotovili. Zato je občinska uprava pripravila nov predlog oz. Plan 2011, katerega bistvo je ugotovitev, da šoli nista tako potresno nevarni, kot so ugotavljali strokovnjaki pred tremi leti, zato je mogoče zgolj adaptirati in potresno sanirati oba objekta ter zgraditi dva prizidka. Ta drugi predlog naj bi bil za kar devet milijonov evrov cenejši, čeprav občina pravih projektov še ni naročila.
Svetniki so se strinjali, da je Plan 2008 za današnje razmere predrag, a hkrati novi predlog nujno obnovo obeh šol podaljšuje za nekaj let. »Na vsak način nas želite prepričati, da je novi projekt boljši in cenejši, a k tej oceni moramo prišteti tudi vse, kar smo že zapravili in kar še bomo z novim projektiranjem. Spet smo na začetku v projektu, ki bi se moral že izvajati,« je bil kritičen Jože Zagorc iz LTS. »Namesto da vztrajamo pri tem ali pri onem planu, raje poiščimo skupne točke obeh in čim prej začnimo delati,« je predlog, da se najprej začne obnavljati OŠ Toma Brejca, podal Matej Tonin iz NSi. »Vemo, koliko denarja že imamo, koliko ga bomo v prihodnjih letih še lahko zagotovili in za koliko se lahko zadolžimo. In temu moramo podrediti projekte, ki nas bodo do leta 2016 pripeljali do dveh ustreznih osnovnih šol,« je povedal podžupan Robert Kokotec iz SDS.
Sta pa razpravo s precejšnjo mero zaskrbljenosti spremljala oba ravnatelja, ki poudarjata, da bi rešitve morali najti že včeraj in da je vsako odlašanje nesprejemljivo. Učenci imajo premalo učilnic, učitelji so brez kabinetov, stavba propada in je draga za vzdrževanje.
Svetniki so na koncu sprejeli pet sklepov, med drugim tudi to, da se postopki za začetek obnove OŠ Toma Brejca začnejo še letos. Kdaj bo na vrsti OŠ Frana Albrehta, še ne vedo.