Razstava starih razglednic Domžale nekoč in danes bo na ogled do 19. marca.

Najstarejša z žigom iz leta 1898

V Menačenkovi domačiji je na ogled razstava starih razglednic Domžal, v pripravi pa je tudi izdaja posebnega kataloga, v katerem bodo tovrstno dediščino predstavili in ohranili s pomočjo številnih zasebnih zbirateljev.

V razstavnem prostoru zaščitene Menačenkove domačije v središču Domžal, ki jo od začetka letošnjega leta upravlja Kulturni dom Franca Bernika, je v teh dneh na ogled več deset starih razglednic Domžal in okolice, ki predstavljajo zgodovino in razvoj mesta od konca 19. stoletja pa do 60. let prejšnjega stoletja.

»Glavni povod za razstavo je knjiga oziroma katalog starih razglednic in fotografij z motivi Domžal in okolice, ki jo pripravljamo v sodelovanju z različnimi zasebnimi zbiratelji starih razglednic. Ti so doslej zbrali že več kot sto primerkov, verjamemo pa, da je tega gradiva po zasebnih arhivih še veliko, zato si s to razstavo želimo posameznike vzpodbuditi, da nam pomagajo zbirko dopolniti s svojimi primerki starih razglednic,« pravi avtorica razstave in vodja Menačenkove domačije Katarina Rus Krušelj.

Med razstavljenimi razglednicami prevladujejo stare podobe središča Domžal z objekti nekdaj izredno razširjene slamnikarske industrije, med večjimi okoliškimi zanimivostmi pa so fotografi nekdaj največ pozornosti posvečali hribu Šumberk, Goričici, mostovom, zvonikom … Najstarejša razglednica nosi poštni žig iz leta 1898, največ primerkov pa je iz zbirke Janeza Škofica in Gašperja Dimca. Število izdanih razglednic se je bistveno povečalo po letu 1925, ko so Domžale postale trg, in po letu 1952, ko so bile imenovane za mesto.

So pa organizatorji kot zanimivost ob bok starim razglednicam dodali tudi nekatere sodobne fotografije istih motivov, ki jih je posnel domžalski fotograf Aco Majhenič, s čimer velike spremembe skozi čas še bolj pridejo do izraza.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 4. julij 2021 / 09:49

Policisti sumijo na požig

Vzrok za nastanek požara na obrtno-stanovanjskem objektu v Podgorju v torek ponoči še ni znan, policija pa sporoča, da preiskuje sume kaznivega dejanja.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 17. avgust 2009 / 07:00

Male plastike velikega formata

V sredo smo bili v Mali galeriji v Kranju na odprtju razstave likovnih del akademske kiparke Štefke Košir Petrič: "Delam, gnetem in oblikujem glino. To mi pomeni zelo veliko, lahko bi rekla, da je to...

Jesenice / ponedeljek, 17. avgust 2009 / 07:00

Inšpektor nad črna odlagališča

V primeru, da povzročitelja ne morejo odkriti, je odpadke dolžan počistiti lastnik zemljišča, opozarja občinski inšpektor. Izkopi mivke, peska, zemlje so kaznivi.

Zanimivosti / ponedeljek, 17. avgust 2009 / 07:00

Sto let Marije Mrovlje

Radovljica - V Domu dr. Janka Benedika so v sredo s prisrčno slovesnostjo počastili stoti rojstni dan Radovljičanke Marije Mrovlje. Slavljenko so obiskali njeni...

Zanimivosti / ponedeljek, 17. avgust 2009 / 07:00

Kriške prigode

Odlomek iz prigode Tosov bazen (3)

Zanimivosti / ponedeljek, 17. avgust 2009 / 07:00

Brane je reševalec iz vode že četrt stoletja

Brane Kešpret je izpit za reševalca iz vode opravil že pred petindvajsetimi leti, kljub vedno zahtevnejšim preverjanjem znanja pa vztraja v poklicu in uživa ob mladi ekipi, ki skrbi za varnost in red...