Sava prodala proizvodnjo valjev
Janez Bohorič zagotavlja, da bo proizvodnja podjetja SchäferRolls ostala v Kranju, saj je tako opredeljeno v pogodbi: "Poleg tega pa takšna proizvodnja zahteva delavce s specifičnim znanjem, kar je jamstvo, da je Kranj ne bo izgubil." Nepremičnine ostajajo v lasti Save.
Kranj – Sava je svoj polovični delež v podjetju za proizvodnjo prevlek valjev Sava-Schäfer odprodala nemškemu partnerju SchäferRolls. V Savi pojasnjujejo, da gre za smiselno nadaljevanje dogovora, ki sta ga oba lastnika opredelila v pogodbi iz leta 2001, torej ob ustanovitvi te družbe. Tega, koliko je Sava iztržila s prodajo polovičnega deleža, predsednik uprave Janez Bohorič ni želel razkriti: »Gre za pogodbeni odnos med dvema partnerjema. Lahko rečem, da obseg posla ni velik, vendar smo z iztržkom zadovoljni.«
Od torka naprej je Sava-Schäfer v polni lasti Nemcev, ki bodo nadaljevali delo v Kranju, lastništvo nepremičnin, kjer poteka proizvodnja gumenih valjev, pa bo tudi v prihodnje ostala v lasti Savine družbe Savatech. V veljavi ostajajo tudi vse druge pogodbe o sodelovanju med partnerjema. »Pri oblaganju valjev, predvsem na področju strojev za proizvodnjo papirja, gre za zelo specifično tehnologijo, ki jo danes na vrhunski ravni obvladuje le nekaj podjetij v svetu, SchäferRolls je med vodilnimi tremi. S konsolidacijo lastništva bomo lažjeizkoristili sinergije in razvojne potenciale ter s tem omogočili hitrejšo rast podjetja v Kranju,« pravi njen direktor Gregor Ažman.
Adrian Stoll, izvršni direktor SchäferRolls, je poudaril, da je bila odločitev za ustanovitev skupnega podjetja v Sloveniji leta 2001 pravilna: »Danes pa tržne razmere narekujejo hitre in odločne reakcije, kar bomo lažje dosegli pri jasni lastniški strukturi.« Podjetje ima danes 40 zaposlenih in uspešno posluje. Lani so ustvarili za približno sto tisoč evrov dobička, vrednost prodaje je znašala 3,7 milijona evrov. Bohorič pravi, da za zaposlene ne bo sprememb, saj Sava z nemškim partnerjem sodeluje že deset let: »Je pa odločitev o prodaji pomembna in pozitivna za zaposlene na daljši rok. Sedaj bo družba pridobila pogoje za povečanje konkurenčnosti, saj dotok najnovejšega znanja ne bo več omejevan, kar hkrati pomeni tudi večjo varnost obstoječih delovnih mest in možnosti za dodatno zaposlovanje v prihodnosti.«
Odprodaja poslovnega deleža Save v družbi Sava-Schäfer z vidika obsega posla nima znatnejšega vpliva na finančni položaj Save, bo pa izboljšala kratkoročno likvidnost družbe. Na vprašanje, ali bodo v Savi zaradi slabe likvidnosti prodajali tudi Savotech, Janez Bohorič odgovarja nikalno: »Cilj odprodaje deleža v Sava-Schäfer ni bilo reševanje likvidnosti. Gre za strateško odločitev, ki je logično nadaljevanje dogovora iz leta 2001. Takšno odločitev bi sprejeli, ne glede na likvidnostno situacijo v Savi, stranski učinek tega posla, to je določena vsota denarja, pa je dobrodošla koleteralna korist v tem trenutku.«