Poklon Antonu Dermoti na Dunaju
Kropa - Anton Dermota - Dunaj. Večer v spomin stote obletnice rojstva enega največjih liričnih tenorjev 20. stoletja v dvorani Anton-Dermota-Saal sredi Dunaja.
Sodelovanje ustanove Poti kulturne dediščine – Slovenija, Veleposlaništva RS na Dunaju in dunajskega Konservatorija za glasbo. Izbrano občinstvo in slovesno, a prisrčno razpoloženje. Z dolgim aplavzom nagrajenih devet mladih pevcev: pet iz Slovenije in štirje »Dunajčani« iz Avstrije, ZDA in Japonske. Nadaljevanje mednarodnega vokalnega cikla Mojstri pevci – Kropa. Promocija občine Radovljica, kovaške Krope in Lipniške doline. Vse to v družbi portreta Antona Dermote, ki ga je ustvaril Božidar Jakac.
Poslušalce, med katerimi so bili tudi člani najožje družine Antona Dermote, je najprej nagovoril namestnik direktorja konservatorija dr. Gottfried Eisl, nato pa je veleposlanik Aleksander Geržina naglasil, da je koncert ob stoti obletnici rojstva Antona Dermote na predvečer slovenskega kulturnega praznika pomemben kulturni dogodek za obe državi. Napovedal je, da se bo veleposlaništvo RS na Dunaju trudilo, da bi se v jubilejnem Dermotovem letu zgodil še kakšen koncert, ki bo vreden imena nepozabnega pevca. Očetovo življenje v družini, na opernem in koncertnem odru je kratko, a impresivno orisala hčerka Jovita Weber Dermota, glasbenica in znana avstrijska igralka. Dr. Peter Dusek, izjemen glasbeni poznavalec, nekdanji predsednik združenja Prijateljev Dunajske opere, se je z navdušenjem spomnil nekaterih nepozabnih vlog, ki jih je v štiridesetih letih kariere odpel in odigral žlahtni tenor Anton Dermota, prvak Dunajske opere. Slikovito je opisal skoraj čudežne sposobnosti Dermotovega glasu, zaradi katerih je veljal za ljubljenca dunajske publike, sodobni kritiki pa ga uvrščajo med pet najboljših lirskih tenorjev na svetu. Prijazno ozračje so s svojimi nastopi nato bogatili mladi pevci. V slovenskem delu večera so dunajsko občinstvo navdušili njim malo znani samospevi Gerbiča, Adamiča, Škerjanca, Lajovca, Simonitija in Gobca. Izjemno tehten in dovršen slovenski samospev je Anton Dermota redno uvrščal v svoje solistične koncertne sporede po svetu, kjer ga je spremljala soproga, pianistka Hilda Dermota. V drugem delu koncerta smo poslušali samospeve in arije Beethovna, Brahmsa, Schuberta, Puccinija, Leharja in Delibesa. Nastopili so: Irma Mihelič in Nina Fras (sopran), Martin Sušnik (tenor), Matija Cergolj (bariton) in Peter Martinčič (bas), vsi ob spremljavi pianistke Jelene Boljubaš. Gostitelja – dunajski konservatorij so zastopali Martin Mairinger (tenor) Melanie Henley Heyn (sopran) in duet Juri Hasegawa in Miki Sasakawa (sopranistki), ki jih je spremljala pianistka Penelepe Cashman. Njihov mladostni žar, svežina in talent ter zrelo poustvarjanje je publika nagradila z iskrenim, dolgim aplavzom. Koncert je povezovala Simona Mencinger, sicer prevajalka na našem veleposlaništvu.
Ob zaključku sta prisotne pozdravila še Alenka Bole Vrabec in Slavko Mežek. Alenka Bole Vrabec, predstavnica Občine Radovljica, je s Prešernovo Zdravljico v slovenščini in v nemškem prevodu dr. Klausa Olofa spomnila na kulturni praznik in Prešernovo poslanstvo. Slavko Mežek, organizator, programski vodja in agens prireditve, pa je povedal, da bosta Konservatorium Wien in Ustanova PKD Slovenija sodelovala tudi v bodoče - pri pripravi mednarodne poletne pevske šole v Kropi. Koncertu je sledil prisrčen sprejem. Družina Staroverski je s praznično kroparsko ponudbo in vrhunsko kapljico poskrbela, da je zadišalo kot v Kropi Pr' Kovač. Marsikatera od poslušalk je vprašala, če je tako dobro potico težko speči …