Medvedje okostje pod snegom
Pod sedlom Mlinca nad Dovjim so pred kratkim našli okostje mladega medveda. Gre morda za istega medveda, ki je lani napadal ovce?
Dovje – V začetku februarja je član alpinističnega odseka Mojstrana in pripadnik policijske gorske enote Roman Skumavec med lednim plezanjem v grapah pod sedlom Mlinca nad vasjo Dovje naletel na nepričakovano najdbo – okostje medveda. »Truplo je bilo najbrž čez zimo pod snegom, iz katerega so ga izkopale živali in ga že dodobra obžrle. Po vsej verjetnosti gre za okostje mlajšega medveda, zato je težko verjeti, da gre za pogin. Lahko bi šlo tudi za zastrelitev ali krivolov, vendar pa se iz najdenih ostankov tega ne da ugotoviti. Če bi odkril kakršenkoli znak, ki bi potrjeval ta sum, bi moral to kot policist prijaviti že po uradni dolžnosti, tako pa nisem,« je pojasnil.
»Povsem možno je, da je šlo za pogin, krivolov je manj verjeten, saj smo imeli lani jeseni zaradi medveda na območju Karavank kar precejšnje probleme in je bila zaradi večjega pokola ovac na območju Srednjega Vrha in Dovjega izdana tudi odločba za izredni odstrel medveda, a ga tedaj lovci niso izsledili,« meni Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejskem zavodu za gozdove. Kot je še pojasnil, so lovci iz Lovske družine Dovje po pridobljeni informaciji skušali poiskati medvedje okostje, a so bili na zahtevnem terenu in v zimskih razmerah neuspešni. »Skumavčeve stopinje so opazili, niso pa našli okostja. Tam je več globokih grabnov, ki so težko dostopni, še posebej pozimi, zato je bolje počakati na pomlad. Tedaj bomo medvedje ostanke poslali v DNK analizo, saj nas zanima, ali gre za že nadziranega medveda z območja Slovenije in bi tako lahko dobili uporabne podatke o njegovi migraciji, zanimajo pa nas tudi sorodstvene vezi,« je razložil Černe ter dodal, da v Sloveniji beležijo izgubo zaradi pogina ali povoza med deset in dvajset medvedov na leto.