Deponijo najprej uredite
Na odlagališču nenevarnih odpadkov Kovor od 12. januarja sprejemajo poleg tržiških tudi komunalne odpadke iz občin Kranj, Cerklje, Naklo, Preddvor, Šenčur in Jezersko. Nova civilna iniciativa Kovor temu nasprotuje ...
Tržič - Na odlagališču nenevarnih odpadkov Kovor od 12. januarja sprejemajo poleg tržiških tudi komunalne odpadke iz občin Kranj, Cerklje, Naklo, Preddvor, Šenčur in Jezersko. »Dnevno se v odlaganje sprejme največ osem tovornih vozil oziroma največ 160 ton komunalnih odpadkov, ki so skladno z veljavnimi predpisi predhodno obdelani,« je povedal Sebastijan Zupanc, direktor Komunale Tržič. V imenu Nove civilne iniciative Kovor pa Anton Šuštar temu odločno nasprotuje, med drugim piše, da se razmere zaradi tega celo zaostrujejo: »Upravljavec na odlagališču nima urejenih izcednih vod s čistilno napravo, odplinjevanja plinov, platoja za pranje podvozij in še vrsto drugih zadev. Krovno in edino »dovoljenje«, na katerega se komunalno podjetje sklicuje, naj bi bil sklep občinskega sveta in sklep županove civilne iniciative …, da lahko osem priklopnikov dnevno skozi naselje terorizira šoloobvezne otroke in krajane Kovorja.« Zupanc se sklicuje tudi na to, da komunalno podjetje nima ustreznih dovoljenj pooblaščenih institucij.
Sebastijan Zupanc je pojasnil, da je dovoljenje Agencije RS za okolje (ARSO) za odlaganje nenevarnih odpadkov poteklo julija 2009 in da se odtlej sklicujejo na določila Zakona o varstvu okolja in da so že januarja 2009 na ARSO vložili vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja IPPC, o kateri pa še ni bilo odločeno. »Na podlagi določil Zakona o varstvu okolja obratujejo vsa odlagališča nenevarnih odpadkov v Sloveniji, saj do sedaj še nobeno ni prejelo IPPC dovoljenja. Občinski svet občine Tržič je novembra lani soglasno sprejel sklep, da dovoli upravljavcu Komunali Tržič, da lahko na deponiji odlaga, skladno s predpisi, predhodno obdelane komunalne in nenevarne odpadke iz drugih občin. Poleg odpadkov iz občine Tržič lahko dnevno deponija sprejme največ osem tovornjakov odpadkov, dinamiko prevozov teh odpadkov pa uskladi s Krajevno skupnostjo (KS) Kovor tako, da bo najmanj obremenjujoče za prebivalce krajev Zvirč in Kovorja.« Komunala Tržič je s KS Kovor sprejela tudi dogovor, da se dovoz odpadkov iz drugih občin na odlagališče nenevarnih odpadkov Kovor izvaja vsak delovni dan med 8. in 12. uro. KS Kovor prejema odškodnino v višini deset odstotkov od prihodkov odlaganja odpadkov. »Izplačilo odškodnine za odlaganje odpadkov v januarju bo izplačano najkasneje do 20. februarja 2011,« je še dejal Zupanc.
Nova civilna iniciativa Kovor še ugotavlja, da kljub večkratnim prijavam o kršitvah in nespoštovanju odločb ARSO agencije tržiško občinsko vodstvo teh odločb ne spoštuje. Da bodo vztrajali, če ne drugače, bodo zadevo predstavili tudi v Bruslju, še piše Anton Šuštar.