Rezultat: zaposlenih bo manj
Acroni je v dobri kondiciji, vendar bo zaposlenih do konca leta zagotovo manj. Ne gre za 269 delavcev, ampak je končni cilj 1226 sodelavcev oziroma 170 manj kot danes.
Jesenice – Številke in prihodnost Acronija, člana skupine SIJ – Slovenske industrije jekla, je predstavil njen glavni direktor Slavko Kanalec. Ko se je v javnosti pojavila informacija o odpustitvi 269 Acronijevih delavcev, pa je vodstvo tega podjetja poklicala celo gospodarska ministrica, sicer domačinka Darja Radić. Po predstavitvi rezultatov in načrtov, pa tudi sodelovanja vodstva in sindikatov pa kaže, da razlogov za zaskrbljenost ni.
Še pred enim letom so se v Acroniju ukvarjali s pomanjkanjem naročil, skrajšanim delovnim časom in tudi za desetino nižjimi plačami. Ob okrevanju italijanskega in nemškega gospodarstva pa je tudi jeseniško jeklarsko podjetje začelo okrevati. Kljub investicijam, ki vsaj za nekaj časa ohromijo proizvodnjo, so tako lani prodali za 368 milijonov evrov proizvodov, čeprav je bilo v podjetju konec leta zaposlenih le še 1394 sodelavcev oziroma še nikoli tako malo (še leta 2008 jih je bilo 1560).
»Prihodnost gospodarstva je jeklena. Tudi zato smo lani postali največji dobavitelj nerjavne debele pločevine na evropskem trgu, širimo se na ameriški trg in v Indijo,« o načrtih pravi Kanalec. Januarja so realizirali rekordno prodajo, kar je po njegovem mnenju rezultat investicij, modernizacije proizvodnje in truda vseh zaposlenih. Prodaja naj bi letos zrasla za 18 odstotkov ali na skoraj pol milijarde evrov, dodana vrednost na zaposlenega bo z 41 tisoč zrasla čez šestdeset tisoč evrov, pričakujejo tudi 15 milijonov evrov neto dobička.
Zakaj ob vse večjem prometu in s tem več dela tudi nižanje števila zaposlenih (o odpuščanju tokrat niso govorili, saj naj bi šlo zgolj za upokojevanje ali predčasno upokojevanje ali nepodaljševanje pogodb za določen čas)? »V letu 2009 smo se dogovorili, da je optimalno število zaposlenih v podjetju 1226 sodelavcev. Sledimo temu cilju. Letos naj bi se upokojilo 89 sodelavcev, 84 jih ima pogodbe za določen čas, ki jih ne bomo podaljšali,« pojasnjuje Kanalec. Glavnega direktorja je nekoliko popravil Marjan Žurman, predsednik sindikata SKEI v Acroniju: »Dogovorili smo se, da vseh za določen čas ne bomo odpustili, saj proizvodnja raste. Vsi, ki bodo odšli med upokojence predčasno, pa morajo prejeti odpravnino.«
Žurman tudi meni, da so predstavljene številke (skupaj kar 173 možnih odhodov) previsoke za eno leto, saj bo sicer Acroni čutil posledice pomanjkanja delovne sile. S tem se strinja tudi Klemen Drobič iz sindikata Neodvisnost: »Na kvartal jih lahko odide največ 19. To je maksimum.« Upa tudi, da čez dva meseca v upravi ne bodo znova iskali viška zaposlenih. Glede na informacije v javnosti, da Kanalec drastično znižuje zaposlenost zaradi potrditve novega mandata (sedanji se mu izteče maja letos), pa ta odgovarja, da se s tem ne ubada: »Že lani smo zniževali število zaposlenih, pa pred menoj ni bilo novega mandata. Imamo rezultate, o moji nadaljnji usodi pa bodo odločali drugi.«