Srednjeveško obzidje "bo"
V novem stanovanjsko poslovnem kompleksu Dvorec Jelen bodo ohranili srednjeveški obrambni zid.
Kranj – Sredi decembra so v le nekaj dneh porušili nekdanji hotel Jelen in nekaj objektov v njegovi bližnji okolici, kjer bo predvidoma do sredine leta 2012 zrasel stanovanjsko poslovni kompleks Dvorec Jelen. Začetna gradbena dela so te dni že v teku, hkrati pa s strani kranjske enote Zavoda za varovanje kulturne dediščine na gradbišču poteka tudi strokovni konservatorski nadzor. Ker gre za del starega kranjskega mestnega jedra, je področje novogradnje še posebej zanimivo tudi z zgodovinskega stališča, saj je tu v srednjem veku potekalo severno mestno obzidje. V zadnjih dneh so odkrivali predvsem, koliko originalnega srednjeveškega obzidja je še ohranjenega.
»Zid je bil v petstotih letih večkrat popravljan in kasnejši popravki oziroma dozidave z opeko in drugimi materiali zlasti na vrhu so že oziroma še bodo odstranjeni, hkrati pa bodo gradbeniki poskušali ohraniti originalne ostanke obzidja na tem delu,« je povedal arheolog dr. Milan Sagadin s kranjskega zavoda in dodal: »Problem izvajalcev oziroma investitorjev je predvsem, kako ob vseh gradbenih delih, ki se obetajo na tem delu, obzidje ohraniti. A sem prepričan, da bodo to z različnimi tehničnimi sredstvi znali rešiti, saj je tudi pogoj zavoda, da se obzidje na tem delu ohrani. Da bo nekoč severno mestno obzidje spet vidno, nov objekt bo namreč dovolj daleč od linije zidu, bo vsekakor nova kvaliteta gradnje na tem mestu.«
Po besedah predstavnika investitorja Elektroservisi iz Trzina, arhitekta Braneta Ribiča so pričakovali, da bo zid v boljšem stanju. »Izkazalo se je, da je obzidje predvsem v zgornjem delu precej slabo ohranjeno, krona zidu ni linearna, ta je zelo razmajan. Seveda bomo naredili vse, da zid ohranimo, čeprav je bil ta v preteklosti očitno že precej poškodovan.« Medtem pa so že začeli gradnjo temeljev objekta na mestu, kjer je prej stala stavba hotela, saj arheološki pregledi tu niso postregli z najdbami. »Naslednji korak je del nekdanjega Merkurjevega parkirišča med stavbo Vzajemne in staro Majerjevo hišo, kjer bomo kopali v globino,« je še povedal Brane Ribič. Na tem delu današnjega gradbišča je bil nekoč namreč obrambni jarek in po njegovi opustitvi se je vanj bržkone zmetalo marsikaj, zato predvidevajo pravo zakladnico arheoloških najdb.
»Ker je izvajalec oziroma investitor soliden in sprejema naše pogoje, lahko govorim o dobrih izkušnjah. Med nami se je ustvarilo medsebojno zaupanje, dobivamo se na rednih koordinacijah, na katerih se dogovarjamo za izhodišča za prihodnji teden, da bi bil potek gradbenih del čim bolj nemoten,« je še povedal Sagadin.