Rejci ob dražitvi krmil, žita in goriva z notranjimi rezervami še nekako vzdržujejo sedanji obseg reje, a dolgo ne bo šlo tako.

Slaba ekonomika v prašičereji

Rejci opozarjajo, da bodo ob nadaljnji dražitvi krmil, žita in goriva morali dvigniti cene.

Na Gorenjskem se z rejo prašičev aktivno ukvarja približno dvajset kmetij, ki skupno redijo povprečno okoli dvajset plemenskih merjascev in 360 plemenskih svinj in na leto spitajo okoli dva tisoč prašičev. Že nekaj let ni nobenega novega rejca; kot pravi Matjaž Meglič, ostajajo le stari, izkušeni, ki znajo krmariti v nemirnem morju naše kmetijske politike. Lani je enemu rejcu tudi uspelo, da je po velikih težavah uredil in registriral klavnico za klanje prašičev in za predelavo.

Hotemaže – Večji rejci prašičev z Gorenjske so se v torek zbrali na tradicionalnem letnem srečanju v Hotemažah. Kot je po srečanju povedal Matjaž Meglič, terenski kmetijski svetovalec iz gorenjske kmetijske svetovalne službe, ki je skupaj z Jato Emono tudi pripravila srečanje, ekonomika v prašičereji že nekaj časa ni najboljša. »Cene surovin nevzdržno naraščajo, to pa negativno vpliva na ekonomski rezultat. Rejci v takšnih okoliščinah iščejo notranje rezerve, predvsem pri amortizaciji, s čimer še nekako vzdržujejo dosedanji obseg reje. Ob nadaljnji rasti cen krmil, žit, goriva in gnojil bodo morali dvigniti cene, kar pa bo zelo težko. Nedavne podražitve ohranjajo le trgovino in predelavo, kmetijske dejavnosti pa ne. Rejci se ob tem sprašujejo, kdo bo še prideloval slovensko hrano, če se bo takšno stanje nadaljevalo,« je razpravo s srečanja s trinajstimi večjimi rejci povzel Matjaž Meglič in dodal: »Rejci večino prašičev prodajo na domu za zakol ali za nadaljnjo rejo, nekaj tudi klavnicam in mesarjem, pri tem pa opažajo, da je še vedno slabo povpraševanje po doma zrejenih prašičih.«

 

Evropskim standardom so se v glavnem že prilagodili, urediti morajo še nekaj malenkosti, spreminjajo pa se tudi zahteve, ki so v nekaterih primerih, kot pravijo rejci, tudi sprte z zdravo logiko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 1. julij 2015 / 14:15

Večne podobe Aure

V poletnih mesecih je pri Pustotniku v Gorenji vasi na ogled likovna razstava škofjeloškega akademskega kiparja Mateja Plestenjaka.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 2. januar 2008 / 07:00

Postavitev neprometne turistične signalizacije

Zavod za turizem in kulturo Žirovnica je skupaj z Občino Žirovnica pripravil projekt namestitve neprometne turistične signalizacije v naši občini.

Splošno / sreda, 2. januar 2008 / 07:00

Vselej po različnih poteh

Pogovor z Mirom Feldinom, ki od vsega začetka vodi pohodno-planinsko sekcijo pri Društvu upokojencev Žirovnica. Z novim letom ga bo zamenjal Drago Kajdiž.

Splošno / sreda, 2. januar 2008 / 07:00

Z novim zagonom naprej

Petinsedemdeset let društva TVD Partizan Žirovnica.

Splošno / sreda, 2. januar 2008 / 07:00

Policisti obravnavali več tatvin

Pogovor z Markom Panićem, vodjem policijskega okoliša

Splošno / sreda, 2. januar 2008 / 07:00

Na pogorišču Planike cvet uspešnih

Nekdanji objekt Planike, ki jo starejši poznajo tudi kot nekdanjo osnovno šolo na Breznici, v zadnjih letih znova cveti. V njem delujejo štiri domača podjetja.