Grmovnice v vrtu
Jesen je zakorakala že v svojo drugo polovico, poletne rože so odcvetele in vrtovi se pripravljajo na mirovanje. Ob suhih dneh je zdaj čas za zasaditev grmovnic po novem načrtu.
Grmovnice v vrtu so vedno dobrodošle in lepo dopolnilo k cvetličnim gredicam in tudi zelenicam. Najbolje se ukoreninijo in najlepše odženejo, če so posajene pred zimo. Ker je izbira velika, lahko izberete predvsem take, ki bodo v ambient vašega vrta pričarale nov stil. Med zanimive in tudi ne preveč velike grme sodi naprimer navadni glog, ki zraste do 12 metrov, obrezujemo ga lahko v grm ali drevo. Ima dekorativne, nazobčane liste, cvetovi so beli, dolgopecljati in v latih. Plodovi so lepo rdeči, jajčastih oblik z ostanki čašnih listov, ki dozorijo v zgodnji jeseni. Je tudi zdravilna rastlina.
Navadni ognjeni trn je razvejan, trnat grm z bleščečimi listi in belimi cvetovi: ima strupene plodove, vendar so zelo mikavni za različne šopke. V jeseni dozorijo v koralno rdeče plodove, s katerimi polepšamo jesenske dekoracije. Tudi navadne šipke sadimo zaradi plodov. Spomladi cveti in zelo diši, ko pa plodovi na koncu poletja dozorijo, jih lahko uporabimo za čaje ali marmelade. Navadna trdoleska zraste okrog pet metrov z lepo oblikovanimi listi v socvetjih kasneje nastanejo plodovi z rdečimi glavicami in kasneje usnjatim semenjem. Plodovi zorijo od julija do oktobra.
Različne ciprese in tise so vedno zeleni grmi ali drevesa z dvorednimi iglicami. Cvetovi so neznatni in plodovi navidezni, kot majhni storžki, ki pa so strupeni. Sadimo jih za ograje ali za zakrivanje in razmejitve vrta, saj so vedno zelene, ker pa so zelo dekorativne, jih uporabljamo za osnovo cvetličnim aranžmajem. Vedno bolj se pojavljajo grmi z rdečimi listi, kot so vse vrste javorjev, rdeča leska in ruj, ki s svojo škrlatno barvo zelo popestrijo vrtove v teh jesenskih dneh, preden odvržejo svoje listno razkošje. Odločite se po prostoru, ki ga zasajate in po vrsti zemlje, v katero grm posadite.