Kronika tedna
Priprli celjskega sodnika
V enomesečnem priporu je prejšnji teden pristal celjski sodnik Milko Škoberne, osumljen jemanja podkupnine. Policija ga je prijela zaradi suma, da je v zameno za devet tisoč evrov podkupnine odpravil mednarodno tiralico za Esada Ćehajića, osumljenega kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami. V dogovorih naj bi sodelovala tudi direktor podjetja Komunala Laško Marjan Salobir in celjski podjetnik Esad Ramić, slednji je prav tako priprt. Kot so pojasnili kriminalisti, naj bi sodnik leta 2009 prejel devet tisoč evrov, kasneje pa naj bi vsi trije osumljenci skupaj zahtevali še petdeset tisoč evrov. V kriminalistični preiskavi so jim tako izročili navidezno podkupnino v višini osemnajst tisoč evrov, ki so si jo razdelili med seboj. Ljubljansko sodišče se je za priprtje celjskega sodnika odločilo minuli petek, potem ko je dan prej mandatno-volilna komisija državnega zbora odločila, da mu ne podeli imunitete, državni zbor pa je odločitev komisije potrdil v torek. Škobernetov zagovornik Tomaž Bromše se je na odločitev o priporu pritožil, ker naj bi bila sodniku kršena z ustavo zagotovljena imuniteta, saj bi moral o njej pred odreditvijo pripora odločati državni zbor in ne le mandatno-volilna komisija. Zunajobravnavni senat je pritožbo v sredo že zavrnil, zato odvetnik sedaj napoveduje pritožbo na vrhovno sodišče zaradi varstva zakonitosti, napovedal pa je tudi pritožbo na ustavno sodišče.
Na psihiatrično zdravljenje
Sodišče v Murski Soboti je obsodilo 53-letno Zdenko Kerčmar iz Žibercev pri Apačah, ki je 1. junija lani med prepirom s kuhinjskim nožem v prsi zabodla svojega zunajzakonskega partnerja Miroslava Gašpariča, ki je bil nekaj časa tudi v smrtni nevarnosti. Kerčmarjeva je dejanje storila neprištevna in se ga zaradi popolne opitosti sploh ne spomni. Kot odvisnici od alkohola in psihični bolnici ji je sodišče odredilo vsaj leto dni zdravljenja v psihiatrični bolnišnici.
Brez smrtnih žrtev
Pretekli teden (od 24. do 30. januarja) slovenske ceste niso terjale smrtnih žrtev, so sporočili z Generalne policijske uprave. Na Gorenjskem so v tem obdobju policisti obravnavali sedemnajst prometnih nesreč, v katerih se je pet oseb poškodovalo. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so gorenjski policisti do streznitve pridržali dvanajst voznikov, eden od njih je povzročil tudi prometno nesrečo. Letos je na slovenskih cestah umrlo sedem oseb (lani štiri), gorenjske ceste pa so letos terjale eno smrtno žrtev.