Za harmonikarske presežke
Pred dnevi je v prostorih Glasbene šole Jesenice potekal mojstrski tečaj za harmoniko, ki ga je pripravil profesor Primož Parovel z ljubljanske Akademije za glasbo.
Seminarja se je udeležilo šestnajst učiteljev z glasbenih in srednjih šol Slovenije, aktivni udeleženci pa so bili tudi učenci iz glasbenih šol Jesenice, Kočevje in Koper ter Konservatorija in študenti akademije za glasbo v Ljubljani. Seminar je imel tri cilje: poglobiti znanje o interpretaciji stare glasbe, predstaviti slovensko novo glasbo za harmoniko, predstaviti novitete s področja originalne slovenske literature za harmoniko in pripraviti mlade glasbenike na bližajoča tekmovanja mladih glasbenikov TEMSIG.
Parovel je v ta namen k sodelovanju povabil tudi zunanje sodelavce. Kot specialist s področja stare glasbe je sodeloval na seminarju čembalist doc. Egon Mihajlović iz ljubljanske akademije, ki je s svojim mojstrskim tečajem in seminarjem prinesel nove vpoglede v interpretacijo stare glasbe. Predavanje o originalni slovenski literaturi za harmoniko, ki ga je vodila Erika Udovič -Kovačič, se je začelo s kronološko predstavitvijo razvoja originalne slovenske literature za harmoniko, nadaljevalo z analizo del slovenskih skladateljev na podlagi izvedb skladb študentov harmonike, zaključilo pa s koncertom v polni dvorani jeseniške glasbene šole. Glasbeniki so izvajali dela skladateljev J. Goloba, P. Ramovša, V. Avsca, L. Lebiča in T. Vulc. »Mojstrski tečaj in delo z mladimi glasbeniki je potekalo pod mojim vodstvom, v okviru tridnevnega seminarja pa smo z mladimi talenti pripravljali tekmovalni program. Posvečali smo se predvsempoglobitvi izraznosti na odru in izdelavi interpretacij, pri čemer je bilo po odzivu mladih glasbenikov sodeč prisotno veliko ustvarjalnega veselja in energije,« je o občutkih po seminarju povedal Primož Parovel.