Ob direktorju JSKD mag. Igorju Teršarju na skrajni desni letošnji nagrajenci sklada: (z leve) Breda Varl, Tine Varl, Ana Vovk Pezdir, Anton Vengušt, Janez Močnik in Majda Fister (Foto: Janez Eržen)

Zahvala za dolgoletni trud

V sredo so v Mestnem muzeju v Ljubljani podelili odličja Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Srebrna plaketa Janezu Močniku iz Cerkelj.

Že tradicionalne vsakoletne podelitve odličij javnega sklada RS za kulturne dejavnosti za dosežke na področju ljubiteljske kulture se je v sredo v Mestnem muzeju v Ljubljani udeležilo več kot sto ljudi, zato so iz najprej predvidenega prizorišča dogodek selili v večji prostor. Pred polnim avditorijem sta zlato plaketo prejela Breda in Tine Varl, srebrne plakete pa Majda Fister, dr. Anton Vengušt, Ana Vovk Pezdir in letos edini Gorenjec, Janez Močnik iz Cerkelj. Med več kot štiridesetimi predlogi za plakete je to visoko priznanje na področju ljubiteljske dejavnosti prejel tudi Janez Močnik in sicer za skladateljsko in raziskovalno delo na področju zborovstva. Dolgoletni profesor likovne pedagogike se je velik del svojega delovanja v ljubiteljski kulturi posvečal skladateljstvu in vodenju zborov, domačini v Cerkljah pa ga poznajo tudi kot zgodovinarja, publicista in urednika. Odlikujejo ga izjemna natančnost, kritičnost pri odkrivanju neznanega in sposobnost povezovanja. Vrsto let je bil član Komornega zbora RTV Ljubljana, poleg šolskih zborov pa je uspešno vodil vrsto pevskih društev, med drugim Moški pevski zbor Davorin Jenko Cerklje na Gorenjskem, Komorni moški zbor Lek Ljubljana, Mešani komorni zbor Loka ter (tudi kot organist) več cerkvenih zborov, med drugim v župnijah Stranje, Ljubljana Bežigrad in Škofja Loka.

»Zdaj v javnosti ne delujem več toliko kot v preteklosti, še vedno pa pišem skladbe in zbiram ljudsko pevsko dediščino. Seveda je občutek ob priznanju dober. Spoznaš, da vse delo in entuziazem, ki si ju kot ljubitelj vložil v kulturo, nista bila zastonj. Lepo je, ko vidiš, da te je nekdo opazil in se ti na tak način zahvalil za tvoj dolgoletni prispevek,« je povedal Janez Močnik, ki se je tokrat v družbi odlikovancev res dobro počutil. Njegova skladateljska bibliografija je izjemno obsežna in vsebuje zborovske skladbe za vse zasedbe s spremljavo ali brez nje, priredbe ljudske glasbe za zbore, nadvse uspele prestavitve skladb za druge zasedbe, vokalno instrumentalno in instrumentalno glasbo. Posebna glasbena in raziskovalna ljubezen Janeza Močnika je naše srednjeveško in kasnejše protestantsko in raznovrstno drugo pesemsko izročilo, ki ga je temeljito študiral in spoznal. Je tudi pobudnik, utemeljitelj in dolgoletni programski vodja tradicionalnega Festivala slovenske cerkvene glasbe v Cerkljah. »Kot prekaljen pedagog in izkušen zborovodja je pogost in iskan svetovalec in mentor zborovodij, strokovni spremljevalec pevskih revij in član žirij, pa tudi predavatelj na raznovrstnih tečajih in seminarjih za zborovodje,« je bilo med drugim še povedano v obrazložitvi k priznanju.

V zadnjem času je zbral skoraj osemdeset zapisov fantovskih pesmi. »Zbral sem pesmi, kot smo jih fantje prepevali pred petdesetimi leti, v glavnem štiriglasno. To so pesmi predvsem za družabno rabo,« je povedal in dodal, da upa, da jih bo ob pomoči pokroviteljev uspel tudi natisniti v »napol žepni izdaji«. »Za malo večje žepe,« se zna pošaliti.

Breda in Tine Varl sta zlato plaketo sklada prejela za življenjsko delo na področju ljubiteljskih kulturnih dejavnosti, dejavna sta bila predvsem v lutkarstvu, srebrne plakete pa so prejeli še Majda Fister za razvijanje kulturnega sodelovanja s Slovenci v zamejstvu, Anton Vengušt za organizacijsko in društveno delo in Ana Vovk Pezdir za ustvarjalno in pedagoško delo na plesnem področju. V glasbenem programu se je predstavil Slovenski sekstet klarinetov v sestavi Jože Kotar, Matjaž Emeršič, Tomaž Kmetič, Franci Maček, Janez Mazej in Peter Kuder. Izvedli so skladbe slovenskih skladateljev Črta Sojarja Voglarja, Marka Mihevca in Borisa Roškarja v priredbi Blaža Puciharja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 4. julij 2020 / 08:18

V poštenju je čast

Božo je eden tistih, ki so trdno verjeli, da so vsi ljudje že po naravi pošteni in čistega srca. Skozi dolga desetletja je na lastni koži doživljal marsikaj, kar tistim, ki jih je poznal, ni bilo v...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 19. november 2007 / 07:00

Smeti na planini Kofce

Kofce - Franc Meglič iz Podljubelja nam je v začetku novembra poslalo fotografijo črnega smetišča na planini Kofce. »Čudim se, da še nikogar ni zmotil ta kup sme...

Kronika / ponedeljek, 19. november 2007 / 07:00

Našli oba pogrešana

V Kamniku in Begunjah so v preteklih dneh iskali pogrešani osebi.

Šport / ponedeljek, 19. november 2007 / 07:00

Po treh porazih želijo zmago

Hokejisti Acronija Jesenic so po torkovem porazu v Beljaku v petek prvič v tej sezoni odšli sklonjenih glav z domačega ledu, v nedeljo pa so jih po kazenskih strelih v Tivoliju ugnali še hokejisti ZM...

Splošno / ponedeljek, 19. november 2007 / 07:00

Moč jeklenih

V Kosovi graščini je na ogled razstava o zgodovini jeseniškega hokeja.

Splošno / ponedeljek, 19. november 2007 / 07:00

Na Karavankah se pripravljajo na ukinitev mejnih kontrol

Z 21. decembrom bodo ukinili mejne kontrole, zato bodo odstranili nekatere objekte in jih preuredili. Urejajo tudi vozne pasove za sproščen in nemoten promet.