Klemen Brumec (Foto: Bojan Težak)

V Kamniku fotografije z vsega sveta

Člani Foto kluba Kamnik so pripravljeni na enega največjih fotografskih natečajev v svetovnem merilu. In to kot organizatorji, s čimer jim je Kamnik uspelo narisati na svetovni fotografski zemljevid. Vabilu na natečaj Exposed se je odzvalo kar 1.162 avtorjev z vsega sveta, izbrane fotografije pa bodo predstavili danes, v soboto.

Klemen Brumec: »Ponosni smo na našo Ano Pogačar, ki je dobila bronasto medaljo v temi akt, prav tako pa je bilo precej uspešnih nekaj naših članov, med njimi tudi taki, ki so na takšnem natečaju sodelovali prvič. To je naša spodbuda za naprej. Od Gorenjcev je prav tako bronasto medaljo osvojil Izidor Gašperlin iz Kranja, in sicer v prosti barvni temi.«

Kaj se rodi iz zagnanosti, dobre volje in kupa pozitivne energije skupine perspektivnih kamniških fotografov, ki sklenejo glave in si zaželijo ustvariti mednarodni fotografski natečaj? Ponesreči, kakor se radi pošalijo, jim uspe pripraviti največji nekomercialni fotografski dogodek daleč naokoli, ki jim ga je v lanski ponovitvi, ki bo predstavljena te dni, uspelo še preseči. Na Exposed 2010 se je namreč odzvalo kar 1.160 avtorjev iz 63 držav, kar je za polovico več kot leto poprej, skupaj pa so prispevali dobrih 11 tisoč fotografij v štirih temah – prosti barvna in črno-bela, akt in pokrajina. O dogodku, ki Foto klub Kamnik (FKK) uvršča v sam vrh tovrstnih klubov na svetu, smo se pogovarjali z vodjo projekta Klemenom Brumcem, ki skupaj z Bojanom Težakom poganja motor te majhne in skromne, a zagnane ekipe. »Organizacija nam vzame ogromno časa in energije, a vse to delamo zaradi posameznikov, ki nam pošljejo čudovite fotografije in zaradi njih se trudimo naredit lep katalog in na odprtju pripravimo dvojno dozo sendvičev, ker brez takih ljudi ni nič. Tako pač deluje FKK. Nočemo hliniti dobre volje, ampak res se imamo super, dobro se razumemo in delamo z veseljem, ker mislimo, da delamo nekaj lepega,« v svojem slogu začne Klemen.

Mednarodni fotografski natečaj Exposed ste organizirali drugič in že daleč presegli dosedanje tovrstne natečaje v Sloveniji in tujini. Kako vam je to uspelo?

»V klubu smo verjeli, da smo sposobni izpeljati mednarodni projekt, nismo pa vedeli, kako obsežen bo, čeprav smo upali na najboljše. Mislim, da je odločila naša mladostna zagnanost, dobra priprava, hitra odzivnost, poznavanje tehnologij in pozitivna drznost. Trenutno imamo največji mednarodni natečaj pri nas, v svetovnem merilu pa obstaja še nekaj bistveno večjih. Želimo si, da bi bili nekoč tudi mi zraven.«

Kako se je relativno majhen slovenski foto klub lotil tako velikega projekta. Od kod ideja, tudi pogum?

»Pri prvem natečaju še nismo natančno vedeli, v kaj se podajamo. Pri zasnovi projekta nam je pomagal Peter Pokorn iz FK Anton Ažbe iz Škofje Loke, predvsem s predlogi in idejami. Nekateri naši člani redno sodelujejo na mednarodnih natečajih in z vidika uporabnika je bila stvar videti precej preprosta – izbereš fotografije, pošlješ in počakaš na rezultate. Tudi v klubu smo že imeli izkušnjo z resnejšim natečajem, ko smo organizirali državno razstavo Stare tovarne (2007). Vedeli smo, da potrebujemo nekaj osnov: dober termin, sposobne žirante, pokroviteljstvo domače in mednarodne fotografske zveze in zanimive teme. Zanimiva se nam je zdela tema akt, ki je pogosta v fotografskem svetu, zelo malo pa je natečajev, ki imajo akt kot samostojno temo.«

Kakšno delo takšna organizacija še zajema?

»Treba je bilo napisati razpis, ki ga morajo najprej potrditi na državnem nivoju, šele potem ga lahko posreduješ na mednarodno zvezo. Tam je sledilo prvo manjše presenečenje, ko smo morali za medalje odšteti okrog 800 evrov. Prejeli nismo še niti ene fotografije, ko smo si že delali minus (smeh). Izdelati je bilo treba spletno stran, spletno prijavnico in sistem plačevanja pristojbine preko spleta. Vse to je bilo za nas novo, a z nekaj truda in pomoči nam je uspelo izpeljati stvari v nekaj mesecih. Po zaključku žiriranja sledi objava rezultatov na spletu, obveščanje sodelujočih avtorjev, izdelava in tisk kataloga ter priprava otvoritvene slovesnosti in projekcije fotografij. Kataloge pošljemo vsem udeležencem in takrat so naši člani kot pridni palčki, ki strižejo, režejo, pakirajo, lepijo in prelagajo množico kuvert. Letos bomo tako imeli več kot pol tone poštnih pošiljk. Po domače: veliko časa in veliko stroškov (smeh)

Pri organizaciji se morate držati strogih pravil mednarodne fotografske zveze FIAP. Za kakšna pravila gre?

»Mednarodna zveza za fotografsko umetnost FIAP ima v vsaki državi članici svojega predstavnika. Pri nas je to Vasja Doberlet iz FD Janez Puhar Kranj. Zelo prav so nam prišle njegove bogate izkušnje in mislim, da smo njegove napotke lahko s pridom izkoristili. Pravilnik FIAP skrbi za natančno izvedbo celotnega natečaja. V njem so določene vrste nagrad, ki jih lahko podelimo, zahtevajo natančno upoštevanje rokov, predvsem pa skrbijo za enotnost natečajev po svetu. Zavezali smo se, da bo na naši razstavi določen odstotek sprejetih fotografij, da bodo vsi avtorji obveščeni o rezultatih in da bodo potem prejeli tudi katalog z najboljšimi deli, ki so prispela na natečaj. Sprejemi in nagrade se tudi točkujejo in avtorji na podlagi teh točk lahko pridobijo mednarodne fotografske nazive.«

V Kamnik je v preteklih tednih prispelo več kot enajst tisoč fotografij. Kako se je tričlanska komisija lotila dela? Katere fotografije bo javnost lahko videla in kje?

»Žiranti so letos prvi izbor opravili preko spleta. Vsak se je moral odločiti, ali bi določeno fotografijo uvrstili v drugi krog ali ne. Potem so se dobili v naših klubskih prostorih in v drugem krogu ocenjevali fotografije, za katere je poprej vsaj en žirant rekel, da naj napredujejo v naslednji krog. Po končanem ocenjevanju smo prikazali okrog 40 najbolje ocenjenih fotografij in med temi so izbrali tiste, ki smo jim podelili nagrade. In potem tako za vsako temo posebej. Sprejete in nagrajene fotografije (približno 20 odstotkov vseh) so objavljene na naši spletni strani, najboljše bodo objavljene v tiskanem katalogu, projekcijo pa bomo izdali tudi na zgoščenki. V soboto, 29. januarja, pripravljamo slovesno odprtje razstave nagrajenih del v Domu kulture Kamnik, kjer bomo imeli tudi projekcijo najboljših fotografij. Želimo si, da bi se odprtja udeležilo čim več ljudi, saj je pri nas malo takih priložnosti, ko si lahko ogledamo dela fotografov z vsega sveta.«

Avtorji prihajajo iz 63 držav. Natečaj je tako dober pokazatelj, kje se v svetovnem merilu nahajajo slovenski fotografi.

»Potrebno je poudariti, da smo Slovenci zadnja leta med najboljšimi na svetovnem nivoju. Ponavadi je tako, da na »lokalnem« natečaju sodeluje precej domačih avtorjev. Pri našem prvem natečaju je bilo največ Angležev, kar nas je precej presenetilo, letos pa je Slovencev 179. Mislim, da so zato rezultati nekoliko bolj v naš prid, kot bi bili sicer. A kot rečeno, je postala že nekakšna stalnica, da je na priznanih svetovnih natečajih med nagrajenci tudi kakšen Slovenec.«

Bo kakšna nagrada ostala tudi na Gorenjskem ali morda celo v domačem Kamniku?

»Bo! Ponosni smo na našo Ano Pogačar, ki je dobila bronasto medaljo v temi akt, prav tako pa je bilo precej uspešnih nekaj naših članov, med njimi tudi taki, ki so na takšnem natečaju sodelovali prvič. To je naša spodbuda za naprej. Od Gorenjcev je prav tako bronasto medaljo osvojil Izidor Gašperlin iz Kranja, in sicer v prosti barvni temi.«

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 2. maj 2008 / 07:00

Delavcem ostaja le negotovost

Iskraemeco, svetla prihodnost ali zvezda, ki ugaša, je bila iztočnica okrogle mize, ki jo je minuli teden pripravil kranjski odbor SD.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 18. oktober 2013 / 00:42

Še zadnji izgovori za domačo nalogo

Polona je bila brez, ker ji je nekdo vzel zvezek in ga potem dal v Janezovo torbo. Marjana je prejšnji dan med dajanjem navodil Breda ščipala in sploh ni slišal, kaj je za nalogo. Anči pa jo je imela...

Razvedrilo / petek, 18. oktober 2013 / 00:42

Veseli oktober v Komendi

Začelo se je letos spomladi, ko je Kranjčan Aljaž Miklavčič – Oberkrainer združil moči s Srečom Korbarjem, Zdravkom Šinkom in Martinom Vodlanom in pripravil Glasbeni praznik v Komendi ter...

GG Plus / petek, 18. oktober 2013 / 00:41

Slabo spim, boli me v križu ...

»V Sloveniji kot kiropraktik delam zadnjih petnajst let in lahko povem, da ste Slovenci vse bolj izobraženi, komu zaupati. Veliko veste tudi o zdravem življenjskem slogu,« je prepričan kiropraktik dr....

GG Plus / petek, 18. oktober 2013 / 00:39

Preiskava prijaznejša otrokom

Pediatrična klinika je bogatejša za aparat za magnetno resonanco, največjo donacijo v zdravstvu.

Cerklje na Gorenjskem / petek, 18. oktober 2013 / 00:36

Najlepša vas je Zgornji Brnik

V Cerkljah so podelili letošnja občinska priznanja najlepše urejenim vasem, ulicam in objektom.