Slabo spim, boli me v križu ...
»V Sloveniji kot kiropraktik delam zadnjih petnajst let in lahko povem, da ste Slovenci vse bolj izobraženi, komu zaupati. Veliko veste tudi o zdravem življenjskem slogu,« je prepričan kiropraktik dr. Donald J. Hopkins, ki ima ordinacijo v Britofu pri Kranju.
"En obisk traja v povprečju petnajst minut, najprej pa pacienta sprostim, naredim strečing. Moj delovni pripomoček sta roki in raztegovalna miza, ki razteza celotno hrbtenico."
Čas zdravljenja s pomočjo kiropraktike je odvisen od starosti, vzdržljivosti in stanja hrbtenice. Kiropraktika je metoda lajšanja in odpravljanja bolečin v križu, vratu, rokah, nogah, ramah, lopaticah, pri glavobolih …,« najprej poudari dr. Hopkins in na kratko razloži, kako sploh poteka pregled: »Pacient izpolni vprašalnik o morebitnih predhodnih poškodbah, o zdravstvenem stanju v preteklosti ter trenutnih težavah in bolečinah. Zaželeni so rentgenski posnetki hrbtenice, niso pa nujni. Zanima me, kakšno delo pacient opravlja, kakšna je njegova drža ter način hoje in gibanja. Z otipom hrbtenice ugotovim njeno strukturo in gibljivost ter določim mesto okvare oziroma bolečine. S toplo masažo na prizadetih hrbtnih mišicah poskušam vretenca hrbtenice vrniti v njihovo prvotno pravilno lego in jim tako povrniti gibljivost. Po končani terapiji pacientu pokažem vaje, ki jih mora delati doma, da si z njimi pomaga pri okrevanju. Ena terapija traja v povprečju petnajst minut. Po izkušnjah pa lahko povem, da večina pacientov potrebuje od pet do deset terapij, da dokončajo zdravljenje. To ni čudež, je proces, če si zamislite, da ste prej trpeli mesece in mesece od bolečin. Res pa pacient občuti spremembo že po prvem obisku.«
Dr. Hokpins je v Sloveniji petnajst let. Za našo deželo mu je povedal prijatelj zdravnik s slovenskimi koreninami. »V Ameriki nas je bilo že precej kiropraktikov, v Sloveniji je bil tedaj le eden. To je bil zame velik korak, vzeti kovček in odpotovati pet tisoč milj daleč. Najbliže letališču Brnik je bil Kranj, kjer sem začel prakso. Nekaj let zatem sem delal v Ljubljani, v Vodicah, od maja letos sem spet na Gorenjskem, svoje prostore imam v Britofu pri Kranju v poslovni stavbi poleg trgovine Mercator,« razloži.
Dr. Hopkins pravi, da imamo Slovenci povsem enake težave kot ljudje drugod po svetu. »Sedenje, delo za računalnikom, vožnja v avtu, vsakdanji stres zaradi delovnih preobremenitev …, vse to vodi v težave, kot so slaba drža, pomanjkanje kakovostnega spanja, 'trd vrat', nefleksibilna hrbtenica, mravljinčenje in omrtvičenost rok in prstov, vrtoglavica … Morate vedeti, da celo poškodbe ali spremembe stanja hrbtenice lahko vodijo v oslabljeno funkcijo in nezmožnost zadrževanja blata ali v zaprtost,« še pojasni in zaključi, da je zelo pomembna tudi preventiva, na katero pa ljudje še vedno (pre)pogosto pozabljamo …