V Komendi želijo tudi Ikeo
Poslovna cona Komenda se bo kmalu razširila na skoraj sto hektarov površine, a približno tretjina parcel še čaka svoje kupce. Novi direktor Matic Romšak si želi podjetij z dodano vrednostjo, a tudi vsaj enega velikega trgovca.
Komenda – Poslovna cona Komenda (PCK) bo do konca aprila s kilometri cest, pločnikov, javne razsvetljave, krožišči, parkirišči in vso potrebno podzemno komunalno infrastrukturo opremljena na skoraj neverjetnih milijon kvadratnih metrih, kar jo uvršča med največje poslovne cone v Sloveniji. Delavci Primorja, ki pri gradnji več kot enajst milijonov evrov vredne komunalne infrastrukture sicer zamujajo nekaj mesecev, v teh tednih opravljajo še zadnja gradbena dela.
Prodaja zemljišč v prvem, osemnajst hektarov velikem delu cone, ki deluje že nekaj let, je potekala brez težav, v drugem delu pa prodaja v zadnjih dveh letih ni stekla po načrtih, saj je številna podjetja pri širitvi dejavnosti ustavila gospodarska kriza. A z nedavnim imenovanjem novega direktorja Poslovne cone Komenda, d. o. o., ki je v 80-odstotni lasti Občine Komenda in 20-odstotni lastni podjetja Condor, naj bi cona v prihodnjih štirih letih le zaživela v polnem zamahu. Nadzorni odbor in oba lastnika je s svojim programom in vizijo prepričal Kamničan Matic Romšak, ki je funkcijo direktorja ob koncu lanskega leta prevzel od Karmen Škufca. V štiriletni mandat stopa z bogatimi izkušnjami s področja trženja poslovnih nepremičnin, saj je nazadnje delal kot pomočnik direktorja v Metropoli, odgovoren tudi za trženje poslovnih nepremičnin v PCK. Na prodajo zemljišč v coni gleda zelo optimistično. »Kljub gospodarski krizi se bodo vedno našla podjetja, ki bodo potrebovala več in bolje. Ta cona bo infrastrukturno odlično opremljena, saj smo na parcele pripeljali praktično vse, tudi plin, optične kable in velike priključke za elektriko. Cona bo pregledna in lahko dostopna. Zato ne vidim razloga, da se ne bi razvila do konca. Res pa je, da so cene, ki so veljale še pred dvema letoma (180 evrov/m2 komunalno opremljenega zemljišča), danes težko dosegljive, zato je naša izhodiščna cena zdaj 140 evrov,« pravi Matic Romšak, ki poleg popolne komunalne opremljenosti med prednosti komendske cone izpostavlja tudi bližino Ljubljane, Kranja, letališča, avtoceste in ne nazadnje tudi Avstrije in Hrvaške.
V drugem delu cone je neprodanih še 28 hektarov zemljišč, tisti, ki pa svoje parcele že imajo, v tem trenutku že lahko gradijo ali čakajo na gradbeno dovoljenje. Na že prodanih parcelah naj bi gradili hotel in vsaj dve garažni hiši, v cono prihaja tudi nekaj podjetij z visoko dodano vrednostjo. Prav takšnih pa si v Komendi želijo največ. »V cono vabimo podjetja, ki imajo razvojno strategijo in jim je mar tudi za ekologijo. Ena od idej v moji viziji pa je tudi ta, da v cono pripeljemo enega velikega trgovca, saj si ne želim, da bi bila cona samo industrijsko-skladiščna. Pogovarjamo se z Ikeo, ki ima sicer zelo specifične zahteve, saj si želijo nizko ceno zemljišča v zameno za veliko delovnih mest za lokalno prebivalstvo. Pogovori potekajo tudi z Mercatorjem in Euro Spinom, pa tudi z bankami – Gorenjsko banko, Factor Banko, NKBM in A Banko in nekaterimi večjimi tujimi podjetji. Če bo moja vizija izpolnjena, bo cona postala pravo mesto v malem,« pravi Romšak, ki pa okoliške prebivalce pomirja, da večjega logističnega centra in s tem bistvenega povečanja tovornega prometa ne načrtujejo. Navsezadnje pričakuje, da bo v prihodnjih štirih letih, ko bo cona, v kateri bo tudi do 15 tisoč delovnih mest, dokončana, zgrajena tudi povezovalna cesta Želodnik–Vodice s priključkom iz cone neposredno na avtocesto.